Türkiye’de İş Birliği Modeli Kar Sağlıyor

4 Nisan 2016

GE Küresel İnovasyon Barometresi sonuçları küresel anlamda şirketlerin çalışma ve iş birliği yöntemlerinin değiştiğini doğruluyor. Bu durum Türkiye’de daha da belirgin. Barometre sonuçları Türkiye’deki iş birliği projelerinin sonuç verdiğini teyit ediyor.

Geleceği tek bir büyük güç yazmayacak. Ezber bozan inovasyonlar ve oyunu değiştiren yenilikler büyük şirketlerin birbirleriyle ve yenilikçi startup’larla geliştirdikleri iş birlikleriyle şekillenecek. Büyük şirketlerin uzun yıllara dayanan tecrübesi ve kalifiye çalışan havuzu ile startup’ların yenilikçi ve dinamik yapısının sentezi tüm dünyada ezber bozan inovasyonun temellerini atıyor.

Bu yeni konseptin iş dünyasında gittikçe yaygınlaştığına dair bir gösterge de GE Küresel İnovasyon Barometresi 2016 sonuçlarında yer alıyor. 23 ülke ve 10 ayrı sektörden, 2.748 inovasyon yöneticisi ve 13 ülkeden konusunda uzman 1.346 kişiyle yapılan araştırmaya göre birçok piyasada iş birliği artıyor. Küresel şirketlerin %77’den fazlası, son bir yılda iş birliği içerisinde yürütülen inovasyon faaliyetlerinden elde ettiği gelir ve kârı artırmış durumda. Türkiye sonuçları ise küresel ortalamaların üzerinde. İş birliği içerisinde yürütülen inovasyon faaliyetlerinden kaynaklanan gelir ve kârını artırdığını söyleyen Türk şirketlerinin oranı bir önceki yıla göre 7 puan artışla %83’e ulaşmış durumda.

ScreenHunter_4466 Apr. 01 10.59

Şirketler Riski Paylaşmaya Hazır

İş birliği söz konusu olduğunda şirketler risk almaya daha açık görünüyor. Şirketlerinin iş birliği içinde yürütülen inovasyon faaliyetlerinden kaynaklanacak gelir artış ya da azalışını paylaşmaya hazır olduğunu söyleyen yöneticilerin oranı Türkiye’de %72, dünyada ise %68 seviyesinde. İş birliğinin kazançlarını ve risklerini paylaşmaya daha istekli olan liderlerin bu yaklaşımın olumlu sonuçlarını aldığı gözleniyor.

Araştırmaya göre en büyük iş birliği artışı küçük şirketler arasında yaşanıyor. 100’den az çalışanı olan şirketlerin yöneticilerinin %75’i, 100-1.000 arası çalışanı olan şirketlerin yöneticilerinin %79’u, 1.000’in üzerinde çalışanı olan şirketlerin yöneticilerinin ise %77’si, iş birliği kaynaklı gelir ve kârlarını artırdıklarını bildiriyor.

Ülkeler bazında bakıldığında ise iş birliği içindeki inovasyon faaliyetlerinden en çok gelir elde edenler listesinde başı çeken ülke %89 ile Çin. ABD ve Hindistan %88 ile ikinciliği paylaşırken üçüncü sırada %87 ile Meksika yer alıyor. Türkiye ise iş birliği sayesinde gelir ve kâr artışı sağlayan ülkeler sıralamasında altıncı sırada bulunuyor.

tablo

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.