Türkiye ve İspanya’daki Hastaneler, Prostat İncelemelerini Kolaylaştırıyor!

20 Aralık 2018

2016’da dünya çapında tahmini olarak 1.8 milyon erkeğe prostat kanseri teşhisi konuldu. Bu kanser türü, insanlar arasında en yaygın dördüncü, erkekler arasında ise en yaygın ikinci kanser türü konumunda.

Ultrason kılavuzluğunda yapılan transrektal biyopsi ve rektal inceleme gibi geleneksel prostat incelemeleri, hastalar için rahatsız edici ve can sıkıcı olabiliyor. Bu gibi durumlar arttıkça böyle zorlukların üstesinden gelen yeni MR incelemeleri, hastalığın teşhisi ve evrelenmesi konularında gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor. 2016’da dünya çapında 536.000 prostat MR taraması yapıldı.

MR ile prostat incelemelerinde hasta deneyimini iyileştirme amacıyla İstanbul‘daki Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, görüntü netliğini arttırmak için TDI (Total Digital Imaging) teknolojisine sahip 3.0T SIGNA Pioneer MR sisteminde yeni bir görüntüleme süreci uygulamaya başladı. Hastane, prostat MR incelemelerinde endorektal koil kullanımını ortadan kaldıran tesislerin arasına katıldı; böylece hastanedeki hasta deneyiminin iyileştirildiği belirtiliyor.

MR prostat görüntüleme alanında uzman, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Radyoloji Bölüm Başkanı Radyolog Profesör Fatih Kantarcı; endorektal koilin hastalara verdiği rahatsızlıkların azaldığının gözlemlendiğini, bu konuda doğru tanı koymanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Bu görüntüleme tekniğinin tanılara daha fazla güvenilmesinde, biyopsilerin azaltılmasında ve daha iyi tedavi seçeneklerinin sunulmasında kendisine ve klinisyenlere çok yardımcı olduğunu da ekliyor.

Koillerin ortadan kaldırılması, aynı zamanda tarama süresini de azaltarak hastaların makineden daha çabuk çıkmasına ve daha çok hastanın tetkik edilmesine olanak sağlıyor. 2006’da kurulan önceki nesil sistemde  endorektal koil kullanarak yılda yaklaşık 25-30 arası prostat incelenebiliyordu. Ekip, SIGNA Pioneer‘ı kullanmaya başladıktan sonraki ilk yıl içinde bu sayıda iki kat artış gözlemledi. İkinci yılda 100 hastayı incelediler, üçüncü yılda ise 100 hastanın taramasını gerçekleştirmek sadece beş aylarını aldı.

GE Sağlık MR Klinik Lideri Özgür Demirkılınç, GE sistemlerinin potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmak için 2006’dan beri bu merkez ile birlikte çalışıyor. Prostat kanseri vakaları arttıkça ve MR görüntüleme yaygınlaştıkça, Demirkılınç hastanenin prostatı daha iyi bir şekilde görüntülemeye ihtiyacı olduğunu fark ediyor ve ilk olarak prostat vakalarını hastanenin SIGNA Pioneer sisteminde görüntülemeyi öneriyor.

Yakın zamanda meslektaşları tarafından TDI alanındaki uzmanlığı sebebiyle bir ödüle de layık görülen Demirkılınç: “Eskiden MR görüntülemeleri endorektal koiller aracılığıyla yapılıyordu, ancak yeni bir görüntü kalitesi artırma tekniği olan TDI’ya sahip 3.0T tarayıcıyı kullanmaya başlamamızla birlikte endorektal koillere ihtiyacımız kalmadı. Bu durum, hasta konforu ve iş birliğini iyileştirmede de bize yardımcı oldu. SIGNA Pioneer üzerinde yeni TDI teknolojisini ilk kullandığımız andan itibaren son derece yüksek sinyal-gürültü oranı sonuçları almaya başladık.” sözleriyle bu geçişi anlatıyor.

Prostat, rektumun önünde ve mesanenin altında yer alan, üretrayı çevreleyen ceviz büyüklüğünde bir bez. Bu küçük görüntüleme alanı, MR sisteminin ilgilenilen bölgede yüksek çözünürlüklü görüntülemeye ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Geleneksel prostat MR incelemesi, lateks balonla kaplanmış ince bir kablo olup küçük bir plastik tüp yoluyla rektumdan içeri sokulan endorektal koili içerir. Bu bölgede koil prostata olabildiğince yakın durumda olduğundan daha detaylı MR görüntüleri alınmasına yardımcı olur ve görüntü kalitesiyle tanısal güveni önemli derecede artırabilir.

MR, doktorların prostat bezindeki lezyonları görmelerine ve hastalığın şiddetini belirlemelerine olanak sağlayan çok yüksek doku kontrası içeren yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturur. Ayrıca MR, bazı prostat kanseri türlerinde yaygın olarak görülen su moleküllerinin hareket kısıtlamasını gösterebilir ve böylece doktorların prostat kanserini tespit etmesine ve evrelemesine yardımcı olabilir.

GE Sağlık Vücut ve Onkoloji MR Uygulamaları Yöneticisi Ersin Bayram, prostat kanserine yönelik tanı testlerinde karşılanamayan bir ihtiyacın olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi yeteri kadar spesifik değil ve yumuşak doku kontrastı diğer görüntüleme modaliteleriyle sınırlandırılmış durumda. MR bu boşluğu üstün yumuşak doku kontrastıyla doldurabilir.”

İspanya’da prostat kanseri erkeklerde en çok teşhis edilen tümör ve erkek ölümlerine neden olan kanserler arasında üçüncü sırada. Geleneksel olarak rektal incelemede, ultrason kılavuzlu transrektal biyopsi veya prostat spesifik antijeni (PSA) seviyelerini belirleme amaçlı kan analizleri ile kansere tanı konuluyor. Ancak bu prosedürlerin hata olasılığı var. Aslına bakılırsa prostat kanseri hastalarının %15,2’sinde PSA normal seviyede seyrediyor veya tümörler rektal inceleme yoluyla fark edilemiyor.

Bu yüzden Madrid‘de bulunan Quirónsalud Üniversite Hastanesi‘ndeki doktorlar Çok Parametreli Manyetik Rezonans (mpMR) adında, prostatı non-invazif bir şekilde inceleyebilmelerini sağlayan yeni bir teknoloji kullanmaya başladı. Bu inceleme yöntemi, hastalığa doğru tanı koyma ve tedavi etmede anahtar bir nokta olan tümörün büyüklüğünü tespit etmeye yardımcı oluyor, ayrıca büyümesindeki ilerlemeyi de takip edebiliyor.

Quirónsalud Üniversite Hastanesi‘nde görev yapan Dr. Manuel Recio’nun sunduğu verilere göre erkekleri prostat kanseri için tararken mpMR kullanmak invazif tanısal biyopsi oranını %27’ye kadar düşürebiliyor. Ayrıca geleneksel biyopsilerin %40 tespit oranına çok önemli bir iyileştirme sağayan MR kullanımı, prostat kanserinin tespit oranını %70’e çıkarmaya yardımcı oluyor.

Non-invazif görüntüleme ve yüksek görüntü kalitesindeki bu gibi gelişmelerle birlikte Dr. Recio, Prof. Kantarcı ve Demirkılınç, gelecekteki birçok prostat incelemesinin, incelemeleri kolaylaştıran ve hastalar için daha konforlu hale getiren MR görüntüleme yöntemiyle gerçekleştirileceğini düşünüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.