Türkiye Çok Havalı!

26 Ocak 2017

Dünya üzerinde havalanan binlerce uçaktan sonra helikopterler de Türkiye’de üretilen parçalarla yükselecek. TEI ve General Electric’in ortak çalışmasıyla, T700-TEI-701D motoru 2017 yılı içerisinde Eskişehir’de üretilmeye başlanacak.

T700 motoru dünyanın birçok bölgesinde genel maksat helikopterleri için yaygın olarak tercih ediliyor. Motor, 20’den fazla modelde farklı konfigürasyonlarla üretiliyor. Türkiye’de üretilen motorlar ise yurt dışında ve yine Türkiye’de alıcı bulabilecek. Ayrıca motorların modül ve parçalarının %60’tan fazlasının üretimi, komple motor asamblesinin montajı, nihai testi, konfigürasyon yönetimi ve lojistik destek hizmetleri TEI tarafından yerine getirileceğinden, yapılacak yerel iş anlaşmalarıyla Türkiye’ye önemli bir ekonomik katkı sağlayacak.

“Sağlamlık, emniyet ve olumsuz çevre koşullarında minimum seviyede bakım, T700 motorunun en önemli özelliklerinden.”

Sınıfının lideri olan T700 motorları; dünya çapında sağlamlık, emniyet ve olumsuz çevre koşulları altında asgari seviyede bakım yetileri sayesinde yoğun olarak tercih ediliyor. Kullanıma sunulmasından  beri T700 motorları 50’den fazla ülkede, 20’den farklı modelde kullanılıyor. TEI tarafından üretilecek yeni T700 konfigürasyonu, bir önceki T700-GE-701C modeline göre %5 daha fazla güç ve dayanıklılık sunuyor.

Ayrıca Türkiye’de ilk defa bir havacılık gaz türbini motorunun yanma odası, türbin diskleri, disk soğutma plakaları gibi sıcak bölge parçalarının TEI tarafından üretilecek olması, Türkiye’deki havacılık sektörü için önemli bir bilgi birikiminin oluşmasını sağlıyor.

Röportajında konuyla ilgili detaylı bilgi veren Teknik Lider Ayşen Aydın, programın Türkiye savunma sanayisine ve Türkiye’nin gelişecek yetkinliklerine etkilerini anlatıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.