Türkerler Holding GE’nin 3.2-103 Rüzgar Türbinlerini Seçti

16 Şubat 2015

GE Akıllı Rüzgar Turbini

GE (General Electric),  geçtiğimiz hafta, Ankara merkezli rüzgar enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ’da bulunan Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali’nde dört adet GE 3.2-103 rüzgar türbini kurmak üzere anlaşma imzaladı. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım hizmetini de içeriyor.

Türkiye’deki yüksek enerji tüketimi konusunda Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kwh elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek ve yıllık 26.000 tonluk karbondioksit salınımının önüne geçilmesi sağlayacak.

GE’nin en güçlü rüzgar türbinleri olan GE 3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgarın değişkenliğini yönetmeye yardımcı olacak şekilde kullanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlıyor. GE 3.2-103 türbinleri ile Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılı için yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.

Ülke ekonomisi büyüdükçe enerjiye olan talebin artığını belirten Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, yapılan işbirliğinin Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlayacağını ve bunun Türkerler Holding için gurur verici olduğunu söylüyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy ise “Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türkerler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikte ileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” diyor.

Rüzgardan jeotermale kadar uzanan yenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkanı olan Türkiye’nin, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği rakamlarına göre 2015 Ocak ayı itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,762 MW.

Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkerler ve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgar enerjisi projesi olacak. Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yaptı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortaklığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek üzere anlaşma imzaladılar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.