Türk Mühendislerin Verimlilik Odaklı Çalışmaları

31 Temmuz 2015

Türkiye’de enerjinin kesintisiz ve yüksek kaliteli olması için General Electric’in toplamda 100’e yakın Türk saha mühendisi ve iş ortakları elektrik üretim santrallerinde çalışıyor. Yüksek verimlilik, emre amadelik ve esneklik özellikleri ile GE 9FB teknolojili gaz türbin teknolojisine dayalı OMV Samsun Elektrik üretim tesisi ise Türkiye’nin elektiriğinin %2 sini üretiyor.

OMV_GE_norm_S-10

GE Türkiye Teknik Kontrat Müdürü Hakan Mutlu da Türkiye’nin en büyük 10 doğalgaz santralinden biri olan ve yılda yaklaşık 890MW enerji üretilen OMV Elektrik Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali’nde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veriyor.

GE mühendisi Mutlu, evlere ulaştırılan elektriğin ileri teknoloji ve yüksek verimlilikle üretilmesinde GE’nin rolünün altını çiziyor.

GE herbiri bir gaz türbini,1 buhar türbini ve 1 jeneratör barındıran 2 ünitesiyle hizmet vermenin yanısıra OMV’nin Samsun’daki kombine çevrim santrali için uzun süreli servis hizmeti sunuyor.

OMV_GE_norm_S-7

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakan’dan kısa mühendislik notları:

  • Kombine Çevrim Santrali ne demek?

Gaz türbininden çıkan ısı enerjisinin buhar enerjisine dönüştürme teknolojisi ile oluşturulan yüksek verimlilikli enerji santraline deniyor.

  • Emre amedelik ne demek?

Santralde yer alan ekipmanların sürekli ve kesintisiz olarak işletmeye hazır durumda olması anlamına geliyor. Emre amedelik yüzdelerinin yüksek olması doğru bir bakım planı ve yenilikçi teknolojilerin olduğunu gösteriyor. Planlı ve plansız bakımlarla en yüksek kaliteyi sunma hedefinde olan GE ekipmanlarının ve teknolojilerinin müşterilerin istediği sürece işletilebilirliğini ve üretimin sürdürülebilirliğini mümkün kılmasıyla emre amadeliğin en yüksek seviyesini sunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.