Türk Mühendisleri Mükemmelliği Türkiye’ye Taşıdı

17 Mayıs 2013

Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve GE Aviation’ın ortak girişimi olan Onarım Teknolojileri Geliştirme Merkezi, 04 Aralık 2012’de açıldı. Türkiye’nin 2023 vizyonunda inovasyon ve teknolojik gelişme odaklı hedeflerine katkıda bulunacak olan merkezin resmi açılış töreni, TEI Genel Müdürü Akın Duman ve GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy’un ev sahipliğinde gerçekleşti.

Gebze’de bulunan Türkiye Teknoloji Merkezi sahasında kurulan Onarım Teknolojileri Geliştirme Merkezi, 930 metrekarelik bir atölye sahasında yaklaşık 5 milyon dolarlık bir yatırımla inşa edildi. Bu projenin gerçekleştirilmesi, GE’nin Türkiye’ye olan desteğini bir kez daha vurguladığı bir yatırım oldu.

Merkezin ana faaliyet alanı, ileri kaynak ve robot teknolojilerini kullanarak dünya çapındaki GE Onarım Merkezleri’ndeki süreçleri optimize etmek ve yeni onarım yöntemleri geliştirmek. GE ve TEI ortak teknoloji yatırımı olan merkez, aynı zamanda 200’ü aşkın Türk mühendisin tasarım ve Ar-Ge çalışmaları yürüttüğü Türkiye Teknoloji Merkezi’nin (TTC) de bir parçası oldu.

TEI Genel Müdürü Duman, yeni oluşumda, havacılık ve gaz türbini parçalarının tamirine yönelik yeni teknolojilerin geliştirileceğini bildirdi. Faaliyetlerine 2013 yılının Ocak ayında başlayacak olan Onarım Teknolojileri Geliştirme Merkezi, TEI’nin dünya çapında uçak motoru ana üreticisi olma vizyonu doğrultusunda önemli bir kilometre taşıdır.

GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy ise, “GE, Türkiye’de yatırım yapmaya devam edecek. Bu yılın ilk döneminde Türkiye’de 3 yıl içinde 900 milyon dolar yatırım yapacağımızı açıklamıştık ve bu adım taahhüdümüzün önemli bir göstergesi. Bugün açtığımız merkezde gelişmiş çözümler üretecek olan son derece yetenekli Türk mühendislerimizin bizi gururlandıracaklarına inancımız tam” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.