Türk Hava Yolları’nın 300. uçağına güç veriyoruz

9 Şubat 2016

Türk Hava Yolları’na son teslim edilen ve CF6 motorlarımızın güç verdiği A330-300 modeli, uçak filosunu toplam 300 uçağa çıkartıyor.

CF6 motoru Türkiye ile güçlü bağlara sahip. Gebze’de yer alan ve 400 Türk mühendisimizin çalıştığı GE Türkiye Teknoloji Merkezi, CF6 motorlarına mühendislik desteği sağlıyor. GE Havacılık’ın Türkiye’deki mühendis ekibi, diğer GE Küresel Mühendislik Merkezleri ile birlikte çalışarak CF6 motorlarının üretimi, bakımı, onarımı ve geliştirilmesi alanlarında kilit bir rol oynuyor. Daha önceki yazılarımızda burada mühendislerimizin çalışmalarından bolca bahsetmiştik. Ancak özeti için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

GE ve TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) ortak girişimi olan ve yaklaşık 1600 çalışana sahip olan Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEI)’de ise CF6 motor grubu için ise 40 farklı parça üretiliyor ve genel makine ve fabrikasyon parçaların yaklaşık %15’i imal ediliyor. Tüm bunlar ise Eskişehir’deki Türk mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Yüksek teknolojiler üretip, dünyaya ihraç eden bu makine parkındaki mühendislerimiz ise tasarım, onarım, bakım ve üretim konularında 1985 yılından beri çalışıyor.

03_IMG_2793

GE Havacılık’ın Türk Hava Yolları’nın genişleyen filosunda önemli bir rol oynamaktan ve 300. uçağına güç vermekten dolayı gurur duyduklarını belirten GE Havacılık Türkiye Genel Müdürü İ. Sami Özdemir, GE olarak uzun yıllardır Türkiye’de yerel inovasyonu, üretimi ve Ar-Ge çalışmalarını destekliyoruz. Türkiye’de havacılık endüstrinin gelişimine katkıda bulunma taahhüdümüzde kararlılığımız devam ediyor.” dedi.

181

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ise: Türk Hava Yolları için çok önemli bir kilometretaşı olan 300. uçağımızın teslimi, filomuza ve uçuş ağımıza yaptığımız stratejik yatırımın önemli bir göstergesi.” diye konuştu. Aycı, GE’nin 300. uçağına güç veren CF6 motorlarının, Türk Hava Yolları’nın A330 uçak filosunda son derece iyi bir performans gösterdiğini ve üstün teknolojiye sahip ürünleri ve desteği sayesinde GE’nin Türk Hava Yolları’nın değerli bir iş ortağı olduğunu belirtti.

CF6 motorlarımız endüstri genelinde en çok kullanılan ve en güvenilir motorlar arasında yer alıyor. Airbus A330 tipi uçaklara şimdiye kadar 640’tan fazla CF6-80E1 motoru teslim ettik. Bu motor ailesi, dünya genelinde 250’ye yakın operatör ve 410 milyonu aşkın uçuş saati ile 40 yıldan uzun bir süredir benzersiz bir güvenilirlik rekorunu da elinde bulundurduğunu belirtmekten gurur duyuyoruz.

Fotos: Stefano Martini

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.