Türbin Kanatlarının Annesi: Fatma Yenen’le Tanışın

27 Eylül 2019

Bir GE Yenilenebilir Enerji iştiraki olan LM Wind Power’ın Bergama fabrikası, başta Avustralya’daki Bodangora Rüzgâr Çiftliği’ndekiler olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki rüzgâr türbinlerine şu ana kadar 500’ü aşkın kanat üretti. Bu kaliteli üretim sürecinin arkasında ise onlarca mühendis ve 450’ye yakın mavi yakalı operatör var. Şehirlerarası yollarda onların ürettiği türbin kanatlarını görüyor olsak da kendilerini görmemiz çok olası değil. Biz de bu yüzden bu yazımızda onlardan birini, LM Wind Power Bergama fabrikasının Fatma Anne’sini sizlerle tanıştırmak istiyoruz.

Fatma Yenen 1969’da Bergama’da doğmuş. Kendisi LM Wind Power Bergama fabrikasının yaşça en büyük çalışanı. 3 çocuk annesi olan Fatma Anne, tarlada çiftçilik yapıyormuş. Daha sonra Bergama’da bu fabrikanın açılacağını öğrenmiş ve başvuru yapmış. Olumlu geçen mülakatlar ona 48 yaşındayken ilk sigortalı işini getirmiş.

Fatma Anne yaşının genç olduğunu düşünüyor. “Çalışabilecek enerjim varken ve çalışmayı çok seviyorken neden çalışmayayım?” diyor. Yine kendi deyimiyle 48 yaşından sonra evde oturup televizyon izlemek yerine burada, 60 metrelik rüzgâr türbin kanatları gibi büyük şeyler üretmenin bir parçası olmak, onu daha çok mutlu ediyor.

Fatma Anne bu fabrikadaki en eski çalışanlardan biri aynı zamanda. LM Wind Power Bergama fabrikası açılmadan önce buradaki Mükemmeliyet Merkezi’nde eğitim alan operatörler, eğitimlerinin devamı için birkaç aylığına yurt dışındaki Mükemmeliyet Merkezlerine gönderilmiş. Fatma Anne hem İspanya’daki hem de Polonya’daki Mükemmeliyet Merkezlerinde eğitim almış. Daha önce yurt dışına hiç çıkmadığını hatta uçağa binmekten bile korktuğunu söyleyen Fatma Anne’nin hayatı, buradaki işe başlamasıyla birlikte oldukça farklılaşmış. 

Fatma Anne hayatının değişmesinden memnun. Çalışmayan kadınların da bir an önce çalışmaya başlayıp hayatlarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Kendisi burada işe başladıktan sonra, şu anda burada çalışan birçok kadının işe başlaması noktasında ilham verici olmuş. “Etrafımda çalışmayı düşünen tüm kadınları destekledim. Yaparsın dedim, onlara cesaret verdim. Bu cesareti gösteren kadınlar burada işe başladılar ve şu an hepsi çok mutlu, onlarla birlikte burada büyük şeyler üretiyor olmak çok güzel bir duygu” diye anlatıyor bu durumu Fatma Anne.

Fatma Anne’nin çalıştığı web (omurga) bölümü, rüzgâr türbini kanatlarının şeklini korumasını sağlayan iç iskeleti üretiyor.

Ona neden Fatma Anne dediklerini sorduğumuzda bize, “Ekipten biri o gün molayı fazla uzatmışsa hemen yanına gidip işe dönmesi gerektiğini söylüyorum. Kullandığımız koruma malzemelerini tasarruflu kullanıyorum. Omurga üretimi sırasında da mümkün olduğunca az atık çıkarmaya çalışıyorum. Ben bunları yaptığımda insanlar da bende tipik bir anne görüyorlar. Aynı zamanda LM Wind Power’ı evim, burada çalışan herkesi de kardeşim, abim, ablam ve evladım olarak görüyorum. O yüzden bana burada Fatma Anne diyorlar” şeklinde anlatıyor. Yani anne olduğu için ya da yaşı büyük olduğu için değil, fabrikada tipik bir anne davranışı sergilediği için bu sıfatı elde etmiş.

Yaptıkları işin yorucu olduğuna dikkat çeken Fatma Anne, kadın erkek eşitliğinin buradaki iş yüklerini azaltmalarına oldukça yardımcı olduğunu söylüyor. Bu fabrikada kimsenin “bu kadın işi, bu erkek işi” demediğini anlatan Fatma Anne, herkesin tüm enerjisi ile aynı amaç için, 63,7 metre uzunluğundaki bu kanatları üretmek için çalıştığını anlatıyor. 

Çalıştığı şirketle gurur duyduğundan da bahsediyor Fatma Anne. Bergama yöresindeki kısıtlı iş imkânlarına büyük bir alternatif getiren fabrikanın birçok kişiyi iş sahibi yaptığına, çocukların büyüyüp mühendis olup bu fabrikada çalışmak istediğine dikkat çekiyor. “Geçenlerde yürürken afişlerde belediyenin yağlı güreş takımının duyurusunu gördüm. Formalarında LM Wind Power’ın logosu vardı. Şirketimle aşırı gurur duydum. Buradaki insanları iş sahibi yapması, çocuklar için umut olması yetmezmiş gibi bir de Bergama’nın kendisini de desteklemesi beni çok duygulandırdı” sözleriyle de şirketine duyduğu sevgiyi anlatıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.