Tüm Dünyadaki Kanser Hastaları İçin MR Çekimlerini Daha Rahat Hale Getirmek

17 Nisan 2020

Bu yıl dünya çapında 18.1 milyon yeni kanser vakasının teşhis edileceği tahmin ediliyor. Bu hastaların birçoğu, kanserin yayılıp yayılmadığını değerlendirmek veya ameliyat, radyoterapi gibi tedavileri planlamak için teşhisleri kapsamında manyetik rezonans görüntüleme (MR) incelemesinden geçecek.

Ancak, MR teknisyenlerinin farklı anatomik bölgeleri incelemek için kullandığı “radyofrekans koilleri” nedeniyle bu incelemeler rahatsız edici olabiliyor. Bu koiller, hastanın vücudundan gelen sinyalleri tespit ederek bunları görüntülere dönüştüren bir anten gibi işlev görüyor. Ancak bu bileşenler genellikle hem hastalar hem de teknisyenler için hacimli, ağır ve rahatsız edici oluyor.

Ontario, Kanada’daki Juravinski Hastanesi‘nden MR Teknisyeni Jill Whiteley-Lamb: “Kanser metastaz yaptığında hastalar genellikle çok acı çekiyor. Karında karaciğer metastazını görüntülerken bazı hastalar eski koilin ağırlığını bile tolere edemezdi.”

Artık hastanede yenilikçi, ödüllü, rahat bir battaniye gibi insan vücuduna uyum sağlayan yeni bir koil teknolojisi olan AIR Koil kullanılıyor. Hastane, Nisan 2019’da SIGNA Architect MR sistemiyle AIR Koiller kullanmaya başladı.

AIR Koiller hem hastalar için daha rahattır hem de radyologların kanseri teşhis etmek ve izlemek için ihtiyaç duyduğu yüksek görüntü kalitesinde görüntüler sunar. Ultra esneklik için tasarlanmış yenilikçi bir iletken materyal içeren koiller, mükemmel görüntü kalitesi için hastaları yakından sarmak üzere hafif ve çok yönlü bir yapıda üretiliyor.

Whiteley-Lamb, “Hastaların kesinlikle çok daha rahat olduğunu söyleyebilirim.” diyor ve ekliyor: “AIR Koi çok daha hafif ve hastalarımızın vücut sınırlamalarına uygun hale getirebileceğimiz kadar esnektir. Hastalarımızın çoğu, ağır olmayıp çok daha rahat olduğundan AIR Koilin tolere edilmesinin çok daha kolay olduğunu söylüyor.”

Yeni koil tasarımı, geleneksel koillerden %60 daha hafif ve esnek tasarımı sayesinde farklı hasta ebatlarına uyum sağlayarak teknisyenlerin konumlandırma işlemini kolaylaştırır. AIR Koili teknolojisinde bulunan 48 kanallı baş koili, çocuklardan profesyonel sporculara kadar hastaların %99,9’una uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu yenilikçi koil tasarımı, sinyal alım gücünü (SNR olarak da adlandırılır), penetrasyon derinliğini ve görüntü kalitesini iyileştirmek için her bir koil elemanını hasta anatomisine daha yakın konumlandırmaya olanak tanır.

İspanya’daki Universitario Quirónsalud Hastanesi Tanısal Görüntüleme Hizmeti Başkanı Dr. Vicente Martinez de Vega gelişmeyle ilgili: “Bu koiller geniş bir kapsama alanına ve çok iyi homojenliğe sahip, bu nedenle çok iyi sinyal ve yağ baskılama ile mükemmel çalışmalar elde ediyoruz.” diyor. MR departmanı, Şubat 2019’da onkoloji bakımı ve “tüm vücut” onkolojik incelemelerine odaklanılan karın ve pelvis incelemelerinde AIR Koillerini kullanmaya başladı.

AIR Koilinin esnekliği, Dr. Martinez de Vega’nın departmanında genel iş akışı üzerinde de etkisini gösteriyor. “Hasta hangi konumda olursa olsun koiller mükemmel şekilde uyum sağlıyor. Sonuç olarak zamandan tasarruf ediyoruz. Hasta da rahat olduğundan daha hızlı bir şekilde homojen görüntüler elde edilmesi mümkün oluyor.”

Zamandan tasarruf açısından henüz ölçüm yapılmamış olsa da karın taramaları için AIR Koili kullanılmasının geleneksel koillere göre inceleme başına 20 ila 30 saniye tasarruf sağladığını tahmin ediyor. Departmanında dört MR sistemi bulunuyor ancak yalnızca bir tanesi bölümünün teknisyenleri için tercih edilen sistem olan AIR Koiller ile donatılmış durumda.

Juravinski Hastanesi‘ndeki teknisyenler de AIR Koillerle çalışmayı tercih ediyor. Whiteley-Lamb, “Önceki koillere göre çok daha hafif ve esnek olduğundan AIR Koil kesinlikle çok daha kullanıcı dostu. Bu, hastalar arasında koilleri değiştirme sıklığı açısından bir gelişmeye işaret ediyor.” diyor.

Hastaneler koilleri kanser görüntülemenin ötesinde farklı amaçlarla da kullanıyor. Universitario Quirónsalud Hastanesi, bu koilleri toraks ve brakiyal-pleksus görüntülemeleri ve kalça, bacak, uyluk ve dirsek incelemeleri için kullanıyor. Juravinski Hastanesi‘nde birçok prostat, karın, pelvis ve kas-iskelet görüntülemesi AIR Koilleri sayesinde daha kolay şekilde gerçekleştiriliyor.

Juravinski Hastanesi Radyoloji ve MR Departmanı Başkanı Dr. Scott Tsai: “Daha önce difüzyon sekansımızı optimize etmekte güçlük çekiyorduk. AIR Koillere geçtiğimizden bu yana difüzyon sekansı kalitesinde ciddi bir fark görebiliyoruz. Artefaktlardan kurtulduk, sinyal çok iyi düzeyde ve kesitlerimizi difüzyon ağırlıklı görüntülerle eşleştirebiliyoruz. Bu muhteşem bir gelişme.” diyor.

Beyin ve spinal görüntüleme de 48 kanallı kafa koiliyle daha net hale geliyor. Dr. Tsai: “Daha önce frontal lobların ön bölgesinde çok daha fazla bozulma vardı, artık bu durum da oldukça iyileşti. Çok daha az artefakt ve bozulma sayesinde harika bir iyileşme söz konusu.”

Dr. Martinez de Vega, AIR Koilleri öncü teknoloji olarak adlandırsa da bunların yakında sektörde standart hâline geleceğine inanıyor. GE Sağlık hafif, yumuşak ve uyarlanabilir koillerde öncü olmuştur; ancak bunların standart hâline geleceğine ve yaygın olarak sunulacağına eminim.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.