THY, GE İşbirliğiyle Daha da Yükseklere Uçacak

21 Kasım 2013

Türk Hava Yolları ve General Electric İş Birliği

Bu yıl Skytrax tarafından Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilen Türk Hava Yolları’nın (THY) büyüyen filosuyla birlikte GE90 motorlarının sayısı da artıyor.  THY sipariş verdiği 5 yeni uçakta da GE90-115B tercih ediyor. Böylelikle sahip olduğu GE90-115B motorlarının değeri 340 milyon dolara ulaşıyor.

THY yeni motorlarının bakım ve tamirini de GE deneyimine bırakıyor. Yapılan 15 yıllık OnPoint bakım sözleşmesi THY’nin GE’ye olan güvenini gösteriyor. Öte yandan THY, filosunda halihazırda bulunan 12 adet Boeing 777-300ER uçağındaki GE90-115B motorlarının bakım sözleşmesini de 5 yıl daha uzattı. Yeni motor siparişi ve bakım sözleşmelerinin toplam değeri 2 milyar doları aşıyor.

GE Havacılık Avrupa Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Muhammad Al-Lamadani, işbirliğini “Bu siparişle, THY toplam 32 adet GE90 motorlu Boeing 777’ye sahip olacak. THY’nin filo büyüme planlarında önemli bir rol oynamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz” şeklinde değerlendirdi.

THY CEO’su Temel Kotil ise “Türk Hava Yolları’nın halihazırda sahip olduğu GE90 motorları bize yüksek performans, dayanım ve güvenilirlik sağlamaktadır. GE90 motor filomuzu bu özel motorlarla genişletmek için sabırsızlanıyoruz” ifadeleriyle işbirliğinin önemini vurguladı.

GE, bugüne kadar 1500’den fazla uçakta kullanılan GE90-115B motoru ile, 115,000 libre itki gücü ve ayrıca geliştirilen üç-boyutlu aerodinamik kompresörünün yanında, geniş açıklıklı komposit fan pervaneleri ile daha da iyi performans sunuyor.

GE her sektörde geliştirdiği yenilikçi çözümlerle daha iyi bir dünya için çalışmaya devam ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.