Test Test! NASA’nın Süpersonik Jeti Denemelere Başladı

17 Şubat 2022

Concorde, son transatlantik uçuşunu 2003 yılında tamamladı ancak ticari havacılık, ses hızından daha hızlı uçmanın yeni yollarını aramaya devam etti. Şimdi bu istek, gerçek olmaya bir adım daha yaklaştı.

Ağustos 2020’de NASAMach 1‘den daha hızlı ve daha yüksek (55.000 fitte) uçacak olan ve türünün tek örneği deneysel uçak olan X-59 QueSST için GE Havacılık tarafından inşa edilen ilk F414-GE-100 motorunu teslim aldı. Yer testleri için Kaliforniya’dan Teksas’a götürülen uçağın, yılın sonuna doğru ilk uçuş testini de gerçekleştirilmesi planlanıyor. NASA, yer testinin uçağın tipik olarak uçuş sırasında meydana gelen yüklere ve streslere dayanabilmesini sağlamak için yapılacağı bilgisini paylaşıyor. Ekip ayrıca X-59’un daha fazla testler için Kaliforniya’ya geri dönmesinden önce yakıt sistemlerini kalibre edecek ve test edecek.

NASA ve Lockheed Martin tarafından tasarlanan X-59 QueSST (Sessiz Süpersonik Teknoloji’nin kısaltması), Popular Science‘ın “2019’un En Büyük 100 Yeniliği” listesinde de bulunuyor. Uçağın kendine özgü şekli belirli bir amaç için tasarlandı: Süpersonik uçakların ses bariyerini kırdıklarında yarattıkları gürültüyü geri çevirerek, yer seviyesinde pencereleri patlatacak güçteki sonik patlamayı hafif bir gürültüye indirgemek.

Proje, altı yıl önce NASA‘nın havacılık programı kapsamında ticari süpersonik teknoloji araştırmaları için bir tasarım çalışması olarak başladı. Zamanla ise Low-Boom Uçuş Gösterisi (LBFD) görevi olarak adlandırılan projeye dönüştü. Önceki birçok X uçağının kökeni askeri programlara dayansa da, X-59 esasen diğer yüksek performanslı uçakların mevcut sistemleri kullanılarak sıfırdan tasarlandı ve üretildi. GE, X-59‘un zorlu performans ve güvenilirlik ihtiyaçlarını karşılamak için 55.000 fitlik seyir irtifasına tırmanma yeteneği bulunan F414 savaş uçağı motorunun yeni bir çeşidini geliştirdi.

GE Havacılık’ın MassachusettsLynn‘deki tesisinde üretilen ve test edilen yeni motor, neredeyse 4 metre uzunluğunda, yaklaşık 1 metre çapında ve 22.000 pound itme gücü üretebiliyor. NASA‘nın X-59 için NASA’nın LBFD Lideri Ray Castner, “Bu motorun bu görevi tamamlamak için ortaya koyabileceği bütün itme kuvvetine ihtiyacımız olacak” diyor.

F414 motoru ve eski kuzeni F404ABD‘de F-117 Nighthawkİsveç‘te Saab GripenHindistan‘da Tejas ve tabii kiSuper Hornet dahil olmak üzere birçok yerde çok çeşitli jetlere güç sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.