Televizyon Devrimi! Çizgi Roman Serisi- 4

25 Eylül 2015

1883 yılında Thomas A. Edison’un, elektrodların iletken metaller arasında vakumlu ortamda da hareket ettiğini keşfetmesi elektronik tarihinde bir devrim yarattı. Elektronik tarihinde ilk büyük sıçramanın gerçekleştirmesine imkan veren “vakum tüpler” bu keşiften sonra doğdu. Vakum tüpler, elektrik sinyallerinin amplifikasyonunu mümkün kıldı. Bu, “modern elektronik” olarak bildiğimiz 20. yüzyıl başında başlayan dönemdeki ve hatta günümüzdeki tüm elektronik gelişmelerin temelini oluşturuyor.

Elektronik alanındaki gelişmeler elbette 1950’lerin ortalarında artık birçok Amerikan ailesinin evine girmiş olan televizyon teknolojisinin de temelinde yatıyordu. İlk olarak 1920’lerde üretilmiş olan televizyon, başlarda mekanik bir sisteme sahipti. Mekanik derken, şundan bahsediyoruz: İlk televizyonu üreten eden John Logie Baird’in icadı mekanik olarak döndürülen diskler kullanılıyordu. Bu icadın mucizesi basitçe görüntüyü elektromanyetik dalgalar ile bir kaynaktan başka bir kaynağa iletmesiydi. Mekanik televizyonların görüntü kalitesi, şimdilerde bizim “FPS” olarak bildiğimiz saniye başına kare sayısı, kontrast iletme başarısı oldukça ilkeldi. O kadar ki, Baird ilk televizyon yayınında insan yüzünün kontrastı yeterince yüksek olmadığı için “Stooky Bill” isimli ve suratı bolca boya ile bir insanınkinden çok daha belirgin olan bir ventrolog kuklası kullanmıştı.

Baird kendi icadı üzerinde çalışırken, ABD’de başka bir mucit elektriği kullanan ilk televizyon üzerinde çalışıyordu. Philo Farnsworth 7 Eylül 1927’de ilk tüplü televizyonu icat etmişti. İlk televizyon kanalı ise 1928 yılında kurulan WRGB, ya da ilk yıllarındaki ismiyle W2XB’ydi. WRGB, New York Schenectady’deki General Electric binasından yayın yapıyordu.

Ülkemizde ilk televizyon yayını İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla kampüsündeki mütevazi stüdyosundan 9 Temmuz 1952 günü yapıldı. İTÜ TV, 1 kamera ve gemi direğinden vericiye dönüştürülmüş anteniyle, 1. banttan 100 watt gücünde yayın hayatına başladı. O yıllarda, birkaçı proje üzerinde çalışan İTÜ öğretim görevlilerinin evlerinde olmak üzere, ülke çapında toplam 10 adet televizyon alıcısı bulunuyordu. Başka br deyişle, bir kitle iletişim aracı olan televizyonun o yıllarda kitlesi biraz ufaktı.

İlk naklen yayın, 12 Kasım 1961 tarihinde gerçekleşti. Yayın, İnönü Stadyumu’nda oynanan Türkiye- Sovyetler Birliği futbol müsabakasıydı ve maalesef ülkemiz maçı 2-1 kaybetti.

1964’e gelindiğinde TRT kurulmuş, radyo ve televizyon yayınları tek bir çatı altında birleştirilmişti. TRT’nin kurulmasıyla birlikte İTÜ TV izlenme gücünü yitirdi ve 1970 yılında son yayını gerçekleştirdi. TRT’nin ilk televizyon yayını, Ankara Müthatpaşa’daki binasının bodrum katında kurulan stüdyodan yapıldı. 31 Ocak 1968 19.30’da televizyonlarını açanlar, siyah beyaz görüntüler eşliğinde televizyonda görünen ilk spiker Nuran Emren’in sesinden “Burası üçüncü bant beşinci kanaldan deneme yayını yapan Ankara Televizyonu. Sayın seyirciler bugün 31 Ocak 1968 Çarşamba, Ankara’dan televizyon yayımına başlıyoruz” sözlerini duydular. 1970’lerin başlarında televizyon Türkiye çapında ailelerin akşam eğlencelerinin bir parçası olmuştu. 1982 yılında TRT renkli ve naklen televizyon yayınlarına başlamış, “sihirli kutu” artık tam manasıyla ismini hak etmişti.

İnsanlık tarihine ekonomik, bilimsel ve toplumsal gelişmeleri sekteye uğratmasıyla büyük zarar vermiş olan 1. ve 2. Dünya Savaşları nihayet son bulduğunda ertelenmiş ya da imkan bulamamış birçok fikir dünyanın dört bir yanında hızla gerçeğe dönüşüyordu. Özellikle bilim, tarihinde belki de ilk defa bu kadar elverişli bir ortam bulmuştu.

Bilim alanındaki gelişmelerin yeni nesiller arasında yayılımını teşvik etmek ve gençlerin bilime olan merakını artırmak isteyen GE, 1940’ların ortasında “Adventure Series” adı altında bir çizgi roman serisi yayınlamaya başladı. Serinin satılarından birinde, tam olarak yukarıda anlatılan süreç işleniyordu. Sayının, günümüze kadar ulaşmış olan kapağını keyifle incelemenizi dileyerek paylaşıyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.