Teknoloji Havalandırır!

5 Şubat 2017

İnsansız hava araçları, görev kabiliyetleri ve maliyet avantajları gibi nedenlerle özellikle askeri alanda ciddi bir talep oluşturuyor ancak insansız hava araçlarının kullanım alanı sadece askeri alanlarla sınırlı değil. IHA’lar geliştirilen sistem ve tasarımlarıyla arama kurtarma operasyonları gibi görevlerde de oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor.

Türkiye’de birçok havacılık kurumu insansız hava araçları ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar üzerine yoğun bir şekilde eğilmiş kurumlardan biri de General Electric ile uçak motoru üretiminde birlikte çalışan TEI.

Eskişehir’de yer alan TEI yerleşkesinde farklı amaçlar için geliştirilmiş farklı tasarımlarda birçok insansız hava aracı motoru projesi üzerine çalışılıyor. Tasarımlar özellikle iki grup üzerinde yoğunlaşmış durumda. Birinci grup daha kısa süre havada kalabilen ancak oldukça hızlı bir şekilde hareket ederek görevini gerçekleştirebilen araçlar. Bu İHA’lara daha çok gaz türbinli motorlarla güç veriliyor. İkinci grupsa, özellikle gözetleme görevlerinde yer alacak ve uzun süreler yüksek irtifada havada kalabilen modeller. Bu modellerde de pistonlu motorlar tercih ediliyor.

TEI, insansız hava araçları üzerine çalışmalarını 150 kişinin üzerindeki bir mühendis ekibi ile birlikte gerçekleştiriyor. Ayrıca kimi modellerde üniversitelerle yapılan çalışmalar ve tasarımlarla da ilerleniyor. Özellikle yurtiçinden gelen talepleri karşılamak amacı ile üretim yapan TEI, geliştirdiği modellerle uluslararası pazarda da talep yaratan çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.