Teknoloji Enerjiyi Dönüşüme Zorluyor

25 Temmuz 2016

Enerji, bilim insanlarının “enerjisini” en çok yoğunlaştırdığı alanlardan biri. Fosil yakıtların fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar ve küresel ısınmanın getirdiği tehditler devletleri enerji alanındaki araştırmaları teşvike zorluyor. Yeni teknolojiler de enerji şirketlerine yüksek verimlilik, yeni iş modelleri ve yeni pazarlar sunuyor.

DigitalPower_04

İngiltere’nin Surrey Üniversitesi uzmanları kısa bir süre önce grafen adı verilen bir atom kalınlığında malzeme ile “güneş enerjisinden elektrik üreten duvar kâğıdı” ürettiklerini açıkladılar. Güvelerin göz yapısından esinlenen İngiliz bilim insanları, güneş ışığı ve ısısını emerek bunu elektrik enerjisine çeviren son derece ince ve elastik bir film geliştirdi. Böylece bulutlu günlerde bile evlerimiz güneş ışığını elektriğe çevirebilecek ve ülke ekonomisine ciddi ekonomik katkıda bulunabilecek.

Güney Kore’nin Pohang Teknoloji ve Bilim Üniversitesi uzmanları ise “Akıllı cep telefonlarının bir hafta kesintisiz kullanımını sağlayabilecek, bir insansız hava aracını ise bir saat havada tutabilecek enerji kapasiteli yeni bir yakıt pili geliştirdiklerini duyurdular.”

Çinli yetkililer de Ay’a araştırma aracı göndereceklerini açıkladılar. Çinlilerin Ay’da “Geleceğin yakıtı” olarak anılan Helyum 3 izotopunun madenciliğini yapmayı planladığı ileri sürülüyor. Son derece temiz bir enerji kaynağı olan Helyum 3, ısıtıldığında yüksek enerji açığa çıkarıyor. 25 ton Helyum 3’ün dünyanın en büyük enerji tüketicisi ABD’nin 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağı hesaplanıyor. Ay’da 4,5 milyon ton Helyum 3 rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

safsafa

Bunlar enerji alanında araştırma ve planlara ilişkin yakın zamanda medyaya yansıyan gelişmelerden sadece birkaçı. OECD’nin verilerine göre Türkiye dahil dünyanın en büyük 30 ekonomisinin enerji araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcaması 2014 yılında bir önceki yıla göre %27 artarak 2,2 milyar doları aştı. Sadece ABD’nin enerji araştırmaları harcaması 2014’te 1,2 milyar doları buldu. Fosil yakıtlarla dünya devi haline gelen firmalar da artık alternatif enerji kaynakları araştırmalarına büyük bütçeler ayırıyor.

fdfsfd

Enerji şirketleri sadece küresel ısınma değil teknolojik dönüşümler nedeniyle de değişim baskısı altında. Mobil cihazların giderek yaygınlık kazanması, insansız hava araçlarının askeri alandan sonra sivil alanda da yaygınlık kazanması, nesnelerin interneti uygulamaları, elektrikli otomobiller, giyilebilir elektronik ürünleri ve nihayet “Dördüncü Sanayi Devrimi”ne yol açacağı söylenen akıllı fabrikalar enerji sektörünü yeni döneme uyum sağlayacak inovasyonları geliştirmeye zorluyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.