Teknik Roller İçin Teknik Gezi

25 Temmuz 2017

GE’nin STEM, yani bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında 2020 yılına kadar kadın – erkek eşitliğini yakalama vizyonu için çalışmaları devam ediyor. Bu hedefe ulaşmak içinse 20.000 kadının teknik rollerde istihdam edilmesi gerekiyor. Ancak bu hedefe sadece açık pozisyon yaratılarak ulaşılamıyor. Öncelikle bu pozisyonları kadınlar için çekici hale getirmek gerekiyor. Ya da oluşmuş olumsuz algıları yıkmak…

Teknik rollerde daha fazla kadını istihdam etmek için sorunun temeline, kız öğrencilerin alan tercihlerine kadar dönmek gerekiyor. Teknik mesleklerdeki cinsiyet eşitsizliği sadece iş seçimi ile sınırlı kalmıyor. Fakülte-bölüm seçimleri bile kimi mesleklerin üzerine belli bir cinsiyetin yapışmasına sebep oluyor.

Bu vizyonla hareket eden ve GE’de teknik rollerde bulunan kadınlardan oluşan Türkiye Teknoloji Merkezi ‘Women in Technology’ ekibi, Darüşşafaka Girls projesi kapsamında Darüşşafaka Lisesi’nden öğrencilerle Rahmi Koç Müzesi’ne teknik bir gezi düzenlendi.

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtinde bulunuyor ve Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk büyük müze olma özelliğine sahip. Bu sayede öğrenciler müzeyi ziyaretleri esnasında serginin güzelliğinin yanı sıra, yetenekli mühendisler ve zanaatkarlar tarafından yapılmış, onların zekâ ve becerilerini ortaya koyan ve günlük yaşantımızı etkileyen objeleri görme fırsatını elde etti. Ulaşım, havacılık, mühendislik, iletişim ve bilimsel enstrümanlar gibi STEM ile yakından alakalı koleksiyonlardan ve nesnelerden ilham aldılar.

Darüşşafaka Girls projesi, GE’nin başarılı kadın mühendislerinin mentorluğuyla ve çeşitli müze gezileri, fabrika ziyaretleri ve kariyer seminerleriyle kız öğrencilerin ilgisini STEM alanına çekmeye ve motivasyonlarını arttırmaya devam ediyor. Bu sayede gelecekte herhangi bir cinsiyetin hâkim olduğu meslekler yerine Türkiye’nin gerçek potansiyelinin ortaya çıktığı bir tablo görmek istiyoruz. Bunun yanı sıra kadınların iş hayatına katılımı öylesine önemli ki bu oran Türkiye’de %32’den %58’e ulaştığında, 2030 yılına kadar Türkiye’nin normal büyümesine %10’luk bir katkı yapıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.