Tarımda Su Verimliliğini Nasıl Artırabiliriz?

19 Mart 2015

su tasarruflu tarım

Yemek ve su kıtlığının yaşanacağı günler giderek yaklaşıyor ve bu soruna çözüm bulmak için zaman aleyhimize işliyor.

2050 yılına kadar gıda üretiminin nüfus artış hızını yakalayabilmesi için tahmini olarak %60 artması, insanların da buna paralel olarak et tüketimini azaltması gerekiyor. NASA, 2050’ye kadar iklim değişikliğinin mega kuraklık (30 yıl veya daha uzun süren kuraklık) olasılığını artıracağını bildiriyor. Geçtiğimiz ay NASA’nın yayınladığı rapora göre mega kuraklık, 2050’ye kadar kuraklık oranı %12’den %60-80’e çıkması beklenen bütün ülkeleri etkileyecek…

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Müdürü José Graziano da Silva, iklim değişikliği ve su kıtlığının küresel gıda üretimi üzerindeki etkileri hakkında uyarıyor.

Daha fazla suyun tasarruf edildiği tarımı yapabilmek için hem teknolojik hem finansal destek gerekiyor.

Teknoloji tarafında gelişmiş sulama tekniklerinin, sulama sırasında suyun %50’sini buharlaşma ile kaybeden geleneksel yöntemlerin yerini alması gerekiyor.

Akıllı tarım, çözüm olabilir.

2022’ye kadar 6 milyar $’lık bir bütçeyle sensör teknolojisi ve büyük veri kullanılarak tarımsal üretim üst seviyelere çıkartılabilir. Örneğin, AquaSpy tarafından üretilen ve toprağın nemini ölçen sensörler, her 15 dakikada bir ekinlerin köklerini kontrol ediyor, çevre koşullarını gözlemliyor ve otomatik olarak ne zaman sulama yapılacağı konusunda bilgilendirme yapıyor. Benzer şekilde, All Drone Solutions tarafından tedarik edilen drone teknolojisiyle sulama sistemleri de çiftçilerin daha verimli şekilde sulama, gübreleme ve ilaçlama yapmaları için hava haritaları yapabilmelerini sağlıyor.

Böcekler ve ot öldürücülere karşı dirençli soya fasulyesi veya pamuk gibi bazı bitkiler üreten genetik mühendisliği de şimdiye kadar bulunan başka bir yol. Örneğin 2006’dan bu yana Afrika İçin Kuraklığa Dayanıklı Mısır üretme projesiyle benzerlerine göre %30 daha verimli olan 153 çeşit yeni mısır türü geliştirildi.

Ancak ne yazık ki bu çözümlerin çoğu, %72’si 1 hektardan küçük olan 570 milyon aile çiftliği için çok pahalı. Bu durum, finansal politikalarından kaynaklanıyor. FAO’nun açıklamasına göre damla sulama sistemi gibi basit bir teknolojinin fiyatı bile 1 hektar için 10.000 $ -12.000 $ arasında değişiyor. Bu konuda yeni düzenlemeler yapılması şart.

Kuraklık sigortası da çok önemli bir nokta. Ancak böyle bir sigorta yapılabilmesi toprağın nem düzeyi konusunda doğru veri gerektirir. NASA, 31 Ocak’ta fırlattığı SMAP uydusuyla toprağın nem düzeyini en doğru şekilde ölçebilmeyi hedefliyor. SMAP 9 km gibi düşük ölçeklerde dünya genelindeki nem seviyesini izleyecek.

Su tasarruflu tarım yapabilmek gelecekte ancak bütün aktörlerin üzerine düşeni yaptığı zaman mümkün görünüyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.