Tarihi Bergama’da Tarihi Gün: Rüzgâr Türbini Kanadı İçin Üretime Başlandı

12 Temmuz 2017

GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde faaliyet gösteren ve tasarlayıp ürettiği rüzgâr türbini kanatlarıyla öncü olarak bilinen LM Wind Power, Türkiye Bergama’daki yeni fabrikasında üretime başladı. Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tesisin yılda 500 megavat kapasiteyle üretim ve dağıtım yapması planlanıyor. Tesisin kapasitesi ise 1.500 megavata (1.5 GW) kadar artırılabiliyor. Fabrikada, 80 metreye kadar varan rüzgar türbini kanatları bölge için üretilebilecek.

Bergama fabrikası, LM Wind Power‘ın bu yılın başında GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılmasından sonra faaliyete geçirdiği ilk yeni kanat üretim tesisi oldu.

50 milyon dolarlık yatırımın sonucu olan fabrika, 450 kişiye iş imkânı sağlayacak. Tesisteki hali hazırda 287 çalışanın yüzde 24’ünü ise GE’nin teknik rollerde kadın çalışanların artması vizyonu ile kadınlar oluşturuyor.

Kanat üretimi son derece teknik uzmanlığa sahip bir iş gücü gerektiriyor ve kapsamlı eğitimlerin sağlanması yeni bir LM Wind Power fabrikası kurmanın en kilit unsuru. Bu amaçla, yılın başında Bergama‘da Mükemmeliyet Merkezini faaliyete geçirildi ve çalışanlara gelişmiş kanat üretimi ve endüstriyel beceriler sağlanabilmesi için eğitimler sağlandı. Ayrıca çalışanlar Hindistan, Polonya, İspanya’da da eğitimler aldı. Tüm bunlar yetkin ve uzman çalışanların oluşturulmasını sağladı.

LM Wind Power CEO‘su Marc de Jong, ” Bergama’ya zaman ve kaynak anlamında önemli yatırımlar yaptık. İş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte rüzgâr endüstrisinin büyüyerek ilerlemesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Fabrika açılışı için İzmir, Bergama’ya gelen GE Yenilenebilir Enerji CEO‘su Jérôme PécresseLM Wind Power‘ı bünyesine katan GE Yenilenebilir Enerji, enerji üretiminin en hızlı büyüyen bu segmentinde daha iyi rekabet edebilmek adına kanat tasarımını ve üretimini rüzgâr türbini iş alanı ile birleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki rüzgâr sektörü, kurulu rüzgâr gücünü 6 GW’ın üzerine çıkararak bir dönüm noktasına ulaştı. GE olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde uzun vadeli yatırımlar yapmayı taahhüt ediyoruz, bu tesis GE’nin yerel yeteneklerle çalışma taahhüdünün önemli bir göstergesi.”

Bergama’da gerçekleşen açılışta davetliler, açılış hatırası olarak yeni fabrikamızda üretilen ilk 80 metrelik rüzgâr türbinine imza attılar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.