Tarih Yazılırken GE de Apollo 11’deydi!

20 Temmuz 2018

1969 yılının 20 Temmuz’unda, yani tam 49 yıl önce bugün Neil A. Armstrong ve Edwin E. “Buzz” Aldrin Ay yüzeyine iniş yaptı. İnişten sonraki 6 saatin onlar için güzel geçtiğini söyleyebiliriz. Dinlendiler, kurabiye yediler, kahve içtiler ve ay yüzeyinde yapacakları yürüyüşe hazırlandılar. Sonrası ise zaten herkesin bildiği gibi Armstrong’un “Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım.” sözleriyle tarih yazılan bir an.

Buzz Aldrin General Electric

Peki, Ay üzerinde atılan bu adımım GE için ne ifade ettiğini biliyor musunuz? GE, Apollo görevine birçok farklı alanda teknoloji sağladı ancak Ay’da bıraktığımız bir iz bizim için çok değerli: Uzayın derinliklerinde, Dünya’dan çok uzakta atılan insanlığın ilk adımlarının Ay yüzeyinde bıraktığı izler, GE’nin tasarlayıp ürettiği silikon bot tabanlıklarının izi!

General Electric Ay Ayakizi

Belirttiğimiz gibi GE’nin Apollo görevindeki yeri sadece silikon bot tabanlıkları ile sınırlı değildi. GE bu görevde Armstrong ve Aldrin’in uzay kıyafetindeki süper güçlü vizör plastiğini ve telsiz iletişim ve kumanda ekipmanlarını üretip iniş modülünün testlerini de gerçekleştirdi. Apollo projesi süresince 6000 GE çalışanı NASA’ya yardım etti ve 1961, 1972 yılları arasında toplamda 24 kişi aya gidip geldi.

Bugün NASA ve GE halen birlikte çalışıyor ve deneyimleri başka alanlara da yansıyor. Örneğin NASA için üretilen karbon fiber parçaların bazıları bugün GEnx motoruyla ticari taşımacılık için kullanılıyor.

Lunar Landing

İniş modülü GE tarafından test edilirken. Modülün üzerinde Ay’ın yer çekimini taklit etmesi için GE motorları bulunuyordu.

Aldrin’in ilk adımları ve dünyaya gönderilen görsel.

Astronotların kıyafetlerindeki vizor, GE tarafından üretilmiş oldukça güçlü ve sağlam bir plastikten oluşuyordu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.