TANAP Projesi GE Petrol ve Gaz Teknolojileri ile İlerliyor

23 Temmuz 2015

IMG_2380

GE Petrol ve Gaz, Azerbaycan’dan Avrupa’ya doğalgaz geçişinin sağlanacağı, Türkiye’nin ise çok kritik bir konuma sahip olacağı TANAP (Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) projesinin verimliliğini artırmak üzere anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma ile GE yerelleştirme girişimleriyle Türkiye’ye olan uzun vadeli yatırım taahhüdünün altını bir kez daha çizdi.

Kesintisiz gaz akışının yanı sıra, enerji kaynaklarının güvenliğine ve çeşitlendirilmesine katkıda bulunacakolan TANAP Projesi, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, BOTAŞ ve BP arasındaki iş ortaklığıyla hayata geçiriliyor. GE Petrol ve Gaz ise projenin 1’inci aşaması için ileri teknolojili turbo kompresörler tedarik etmek üzere anlaşmaya imza attı.

TANAP Projesinin İlk Aşaması 2018’de Gerçekleşiyor

GE ile yapılan anlaşmayla birlikte TANAP projesinin birinci aşamasının 2018 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu önemli projede GE ürünlerinin seçilmesinin nedeni, GE Petrol ve Gaz’ın üstün teknolojili gaz türbinlerinin yüksek seviyelerdeki operasyonel verimliliğin yanı sıra daha düşük emisyon seviyesi ve daha az bakım gerektirmesi.

“Boru hattının kalbinde” GE Gaz Türbinleri Kullanılıyor

Yapılan sözleşme, “boru hattının kalbi” olarak bilinen ve aeroderivatif gaz türbiniyle çalışan kritik önemdeki turbo kompresör paketlerinin temin edilmesini sağlıyor. Ürünler, Floransa –İtalya’da üretildikten sonra, test edilmiş ve paketlenmiş halde 2017 yılında sevk edilecek.

Anlaşma GE Store Konseptine Örnek

Anlaşma, GE’nin her iş alanından teknoloji ve uzmanlık katkısının kullanılması amacıyla oluşturulan “GE Store” yaklaşımına iyi bir örnek olarak gösterilebilir. Bu projede, GE Havacılık iş alanından türetilen aeroderivatif gaz türbini teknolojileri petrol ve gaz sektörüne uygulandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.