Sürdürülebilir Devler

3 Temmuz 2017

Açık denizde bir rüzgâr santrali kurmak sandığınızdan zor olabilir. Mühendisler bunun için dev gemilerle, tonlarca ağırlıktaki ekipmanları taşıyor, suyun altında çalışıyor ve burada üretilen elektriği yine suyun altında yer alan kablolarla karaya iletiyorlar.

GE’nin yeni web TV serisi “In the Wild” yeni bölümünde açık deniz rüzgâr santrallerinin nasıl çalıştığını anlatıyor ve belki de ilk kez göreceğiniz görüntülerle dev transformatörleri, inanılmaz boyutlardaki rüzgâr santralini ve bu operasyonun zorluğunu gözler önüne seriyor. Denizin ortasında enerji üretiminin kendine has zorlukları var. Santral geniş bir alana yayılsa da enerjinin toplandığı ve şebekeye iletilmek için hazır edildiği bölüm aslında oldukça kısıtlı bir alana sahip. Bu sebeple enerjinin uğradığı her istasyon gazdan arındırılmış bölgelere dönüştürülmek zorunda.

Adam Savage ve Alie Ward bu zorlu görevi sizlere daha iyi aktarabilmek için bu sefer Almanya’ya, GE’nin en büyük güç transformatörünü inşa ettiği yere gitti. Yani Almanya’da 1 milyon eve enerji sağlayacak olan DolWin Alpha açık deniz rüzgâr santraline.

Eğer sürdürülebilir enerji üretiminde gelinen son noktayı merak ediyorsanız bunu kaçırmayın!

Yorumlar

  1. Türkiye böyle bir talep de bulunabilir mi?
    Devletin bu konu hakkında yatırım planlaması var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.