Sürdürülebilir Büyümenin Stratejisi: Kurumiçi Girişimcilik

25 Kasım 2016

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından düzenlenen “4. Kurumiçi Girişimcilik Konferansı” yaklaşık 100 farklı firmadan birçok yöneticinin katılımıyla gerçekleşti. Konferansın açılış konuşmasını ise GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy gerçekleştirdi. Konferansta ayrıca Multinet Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev, Eureko Sigorta Bilgi Teknolojileri ve Dijital Kanallar Genel Müdür Yardımcısı İlker Arabacı, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü, Dr. Soner Canko, Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir, ING Bank Türkiye CIO’su Bahadır Şamlı ve Startups Watch Kurucusu Serkan Ünsal konuşmacı olarak yer aldı.

1

Kurumiçi girişimcilik, sadece çalışma alanında inovasyona destek olacak ortamın yaratılması ile başarılamıyor. Bunun için fikir geliştirme, AR-GE, inovasyon kültürü ve ticari ürün geliştirme aşamalarının her birinin eksiksiz olarak kurum kültürüne yansıması gerekiyor. Bu noktada GE’nin kurumiçi inovasyona ve girişimciliğe yaklaşımı önem kazanıyor: Start-up olmak! Start-up kalmak!

2

Bu nedenle GE, kurulduğu günden bugüne kendini 124 yıllık dev bir startup gibi kendini konumlandırıyor.

GE’nin inovasyon konusundaki tutkusu bugün kendi bünyesindeki yeni şirketlerle de gözlemlenebiliyor. GE Dijital, GE’nin her endüstrideki üretimini dijitalleşmesi için çalışıyor ve Silikon Vadisi’nin göbeğinde 12.000 yazılımcıyı istihdam ediyor. Current by GE ise özellikle elektrik tüketiminin azaltılması alanında bir startup olmasının yanı sıra yeni çalışma modellerinin de denendiği bir şirket olarak GE bünyesindeki önemli atılımlardan biri.

Bir startup gibi davranmak tabii ki bütün sorunları aşmaya yetmiyor. Canan M. Özsoy konuşmasında dünyanın en büyük konaklama şirketi olan AirBnb’nin hiçbir gayrimenkul yatırımı olmadığını, ya da yine dünyanın en büyük ulaşım şirketlerinden biri olan UBER’in hiçbir araç yatırımı olmadığını belirtti. Bu durum aynı zamanda girişimcilik ve inovasyon için gerekli olan ekosistemin de yaratılmasının gerekliliğini ortaya koyuyor. Şirketler gibi bürokrasi, yasalar yani temelde devletler de gerekli ekosistemi yaratma konusunda istekli davranmalı.

3

Konferans konuşmacılarının ortak görüşü ise hem üretim, hem de hizmet sektöründe dijitalleşme ile birlikte yaşanan değişime yeni iş modelleri, inovasyon ve kurumiçi girişimcilik bakış açısıyla yaklaşılmadığında dev şirketlerin bile büyük bir risk içerisinde olduğu. Bu nedenle kurumiçi girişimcilik kültürü yerleştirilirken aynı zamanda ödüllendirme mekanizmalarının da zamana ayak uydurması gerekiyor. Sadece başarıya ulaşan fikirlerin değil, başarıya ulaşmak için zemin hazırlayan başarıya ulaşmamış çabanın da ödüllendirilmesi, deneme-yanılma pratikleri için kurumlarda belli bir risk alınabilir alan yaratılmasının gerekliliği öne çıkıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.