STEM Nedir? STEM Eğitimi Neden Önemlidir?

20 Haziran 2019

STEM; bilim (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (math) konularına odaklanan bir eğitim yaklaşımı olarak kabul ediliyor. Okullarda STEM eğitimi veren programlar, genellikle bu kilit konulara bütünleşik bir şekilde yaklaşıyor; dolayısıyla her konunun içeriği diğer alanlarda da uygulanıyor. Günümüzde anaokulundan yüksek lisans programlarına kadar uzanan STEM eğitimleriyle, öğrencilere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında disiplinler arası bir yetenek kazandırmaya çalışılıyor.

STEM eğitimi programlarına dâhil olan öğrenciler; problem çözme, yaratıcılık, analiz, takım çalışması, bağımsız düşünme, girişimcilik, iletişim ve dijital okuryazarlık gibi geleceğin iş alanlarında kritik önem taşıyan nitelikleri küçük yaştan edinmiş oluyorlar.

STEM Eğitimi Neleri Değiştirecek?

Günümüzde küresel ekonomi giderek değişiyor. Yapay zekânın ilerlemesiyle kullanım sıklığı artan otomasyon uygulamaları ve Dijital Sanayi gibi teknolojik gelişmeler, yeni iş alanları ortaya koyuyor. Geleceğin mesleklerinde iş gücüne tabi olacak çalışanların STEM eğitimi alıp almadığı önem kazanıyor. Teknolojik gelişmeler, öğrencilerin her gün öğrenme, bağlantı kurma ve etkileşim kurma şeklini değiştiriyor. STEM aracılığıyla öğrencilerin geliştirdiği beceriler, onlara okulda ve sonrasında başarılı olmaları için temel yetenekler sağlıyor.

Her yeni teknolojik gelişme, yeni jenerasyonun iş yapış biçimlerini etkiliyor. Günümüzde blockchain, endüstriyel nesnelerin interneti, otonom makineler, nanosensörler ve dijital ikizler gibi teknolojik gelişmeler yeni iş alanları ortaya koyarken, bu işlerde görev yapacak çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Willis Towers Watson’ın yaptığı bir araştırmaya göre, bugün okula giden çocukların yüzde 60’ının henüz ortada olmayan bir işte çalışacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla, gelecekte Otonom Lojistik Uzmanı, İnsan-Teknoloji Entegrasyon Uzmanı, Aşırı Kapasite Sorumlusu gibi nitelikli STEM eğitimine ihtiyaç duyulan meslekler karşımıza çıkabilir.

STEM Eğitimi Nasıl Olmalı?

STEM nitelikleri ve becerileri için işveren talebinin her geçen gün artmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Şu anda en hızlı büyüyen endüstrilerdeki işlerin yüzde 75’i STEM becerisine sahip çalışanlar gerektiriyor. Rekabetçi olmak için, tüm dünyada değişen iş gücüne uyum sağlayabilecek insanların yetişmesi gerekiyor.

Birçok uzman, STEM eğitiminin mümkün olduğunca erken başlaması gerektiğini ifade ediyor. King’s College London’a göre, çocukların bilime ilişkin merakları ve STEM alanında kariyer istekleri 14 yaşından önce, yani henüz ilkokuldayken ortaya çıkıyor. Çocukları STEM alanında ilgili tutmak ve bu konuda çocuklara destek olabilmek, bilime heyecan duyan bir neslin yetiştirilmesini sağlıyor.

Kodlama Eğitimleri Neden Önemli?

Çocuklarını STEM alanında geliştirmek ve onların erken yaşta teknik alanlarda donanım kazanmalarını sağlamak isteyen ebeveynlerin başvurduğu yollardan biri de şüphesiz kodlama eğitimleri oluyor. Araştırmacılar, 3-7 yaş aralığındaki çocukların yabancı dil öğrenmesinin daha kolay olduğundan yola çıkarak, “geleceğin dili” olan kodlama eğitimlerinin de olabildiğince erken yaşta verilmesi gerektiğine inanıyor. Çocuklara yönelik kodlama dersleri yalnızca STEM ve analitik zekâ becerilerini geliştirmeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda işgücünde kullanabileceği önemli fırsatlar tanıyor. Dolayısıyla geleceğin mesleklerinde çalışacak gençler henüz çocukken gerekli nitelikleri kazanmış oluyor.

Eğitimde fırsat eşitliğinin önemine inanan GE için daha fazla çocuğun mühendislik ve STEM alanlarına yönelmesi büyük önem taşıyor. GE’nin tüm dünyada 2020’de teknik rollerde kadın-erkek çalışan sayısını 50:50 eşitleme misyonuyla hareket eden GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı, bu vizyonu desteklemek üzere üç yıldır “Kızlar Geleceği Kodluyor” etkinlikleri düzenliyor.

GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı olarak düzenlediğimiz kodlama etkinliklerinin temel amacı, çocukların erken yaşta kodlama ile tanışarak analitik düşünmeye yine erken yaşta başlamalarını sağlamak. Tamamı gönüllü GE çalışanlarından oluşan mühendis eğitmenlerimiz, eğitimde fırsat eşitliğinin yakalanması ve çocukların ileride teknik rollere ilgi duymaları için erken yaşta verilecek kodlama eğitiminin oldukça önemli olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Çok basit ve anlaşılır sistemlerin internet üzerinden erişilebilir olduğuna dikkat çeken eğitmenlerimiz, çocuklarını STEM alanında geliştirmek isteyen ebeveynlerin de çocuklarına bu eğitimi vermeleri gerektiğini ifade ediyor.Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.