Sıfır Emisyonla Uçuş İçin Büyük Adım

28 Şubat 2022

Uçuşu karbondan arındırma yarışı yıllar geçtikçe hız kazandı. GE ile Safran Aircraft Engines tarafından 50/50 ortaklıkla kurulmuş anonim şirket olan CFM International ve Airbus arasında, 2020’li yılların ortalarında gerçekleştirilecek hidrojen tanıtım programında iş birliği yapmak üzere anlaşma imzalandı. Bu yarış devam ederken CFM International ve Airbus, bu on yılın ortalarında ilk testleri gerçekleştirmek için çalışmaya başladılar. Her şey planladıkları gibi giderse, 2035 yılına kadar yolcu taşıyacak ve uçuş sırasında karbon emisyonu üretmeyecek bir uçak hizmete sunulabilir. Yani, uçuşun geleceği, sıfır emisyonla uçuşlara hazırlanıyor.  

Fransız havacılık ve uzay üreticisi Airbus, ilk olarak Eylül 2020’de “ZEROe” projesiyle hidrojenle uçma planlarını duyurmuştu. O sırada birincil güç kaynağı hidrojene dayanan üç konsept uçağı tanıtan Airbus CEO’su Guillaume Faury, şu sözlere yer verdi: “2035 yılına kadar hizmete sunmayı hedeflediğimiz dünyanın iklim açısından nötr, sıfır emisyonlu ilk ticari uçağının tasarımını ve düzenini keşfetmemize ve geliştirmemize yardımcı olun.”

İnsanlığın karbon emisyonlarını azaltma arayışında uzun zamandır olası güçlü bir müttefik olarak görülen ve evrende en bol bulunan element olan hidrojen, yandığında CO2 emisyonu üretmez. Ancak bunu bir havacılık yakıtı olarak kullanmanın zorlukları var. Hidrojen tanıtım programında GE Havacılık Hidrojen motor Sistemleri Lideri Sean Binion, bu zorlukları erken uzay endüstrisinin karşılaştığı zorluklara benzetiyor. Binion, sadece teknoloji geliştirme yönünün ötesinde; işletim prosedürlerinin oluşturulmasında, yeni altyapının geliştirilmesinde ve  bir ürünün sertifikalandırılmasında gerçekçi zorluklar olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Dünyanın her yerinden katkıda bulunanlardan oluşan bunun gibi ortaklıklar olmadan imkansız.”

Halihazırda 100’e ulaşan ve hızla büyüyen bir ekip olan GE Havacılık ve Safran Aircraft Engines‘deki mühendisler, bir GE Passport jet motorunu değiştirmek için çalışıyorlar. Bu çalışma, sıvı hidrojen yakıtla uyumlu hale getirmek için yanma odasının, yakıt sisteminin ve kontrol sisteminin tamamen elden geçirilmesini içeriyor. Motorun fiziksel boyutu, gelişmiş turbo makineleri ve uçuş platformu için uygun basınç ve sıcaklıklarda çalışabilmesi mühendislerin Passport’u seçmelerinin başlıca nedenlerindendi. 

Motor, yoğunlaşma izleri dâhil olmak üzere motor emisyonlarının uçağı çalıştıran motorların emisyonlarından ayrı olarak izlenebilmesi için uçuş testi platformunun arka gövdesine monte edilecek. CFMA380 uçuş test platformuyla yapılacak uçuş testi öncesinde kapsamlı bir zemin testi programı yürütecek. Programda, Fransa ve Almanya’daki Airbus tesislerinde hazırlanan, sıvı hidrojen tankları ile donatılmış bir A380 uçuş testi platformu kullanılacak. Airbus, hidrojen tahrik sisteminin gereksinimlerini belirleyecek, uçuş testini denetleyecek ve hidrojen yanmalı motoru seyir esnasında test etmek için bir A380 platformu sağlayacak.

Geçtiğimiz Haziran ayında duyurulan CFM‘in RISE (Sürdürülebilir Motorlar için Devrimci Yenilik) Programı,günümüzde geleneksel jet motorlarını kullanan en verimli jet motorlarından %20 daha az yakıt tüketecek ve %20 daha az CO2 emisyonu üretecek bir motora yol açabilecek teknolojiyi geliştirmeyi amaçlıyor. 

Havacılık endüstrisinde uzun vadeli net sıfır karbon niyetine ulaşmak için sektörün bir araya gelip emisyonları azaltacak devrim niteliğindeki teknolojileri devreye alması, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ve hidrojen gibi alternatif yakıtların daha fazla kullanımının desteklemesi gerekiyor. 

CFMGE ve Safran Aircraft Engines, birlikte Airbus ile köklü bir ilişki sürdürüyor ve bu ortaklar havayolu müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan yüksek performanslı ürünler temin etme konusunda mükemmel bir başarı geçmişi ortaya koyuyor.

CFM International’ın Başkanı ve CEO’su Gaël Méheust: “Ana şirketlerimiz olan CFM’nin ve Airbus’ın kolektif yeteneklerini ve deneyimini bir araya getirerek, bir hidrojen tahrik sistemini başarılı bir şekilde sergilemek için gerçekten muhteşem bir ekibe sahibiz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.