Sheryl Sandberg “Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği” Konferansı’nda

22 Ocak 2014

sheryl

İş dünyasının en saygın ve ilham verici kadın liderlerinden biri; aynı zamanda Facebook’un COO’su ve “Lean In: Women, Work, and the Will to Lead” kitabının yazarı Sheryl Sandberg, 20 Ocak Pazartesi günü GE Türkiye’nin de sponsorları arasında bulunduğu “Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Sandberg, dünyada kadınların yeni manifestosu olarak kabul edilen kitabında bahsettiği önemli konuları, bu konferans ile cinsiyet eşitliği konusunun son zamanlarda sıkça gündeme geldiği Türkiye’deki okuyucularına yüz yüze aktarma fırsatı buldu.

GOK_3530Konferansta konuyla ilgili görüşlerini aktarmak üzere GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner söz aldılar. GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy, öncelikle tanıdığı ve tanımadığı herkese Sandberg’in kitabını okumalarını tavsiye ettiğini söylerken, ardından Türkiye’nin, dünyada ilk 20 ekonomi arasında yer aldığını ve ilk 10 ekonomi arasına girebilmek için daha çok kadının iş hayatında üst düzey pozisyonda yer alması gerektiğini belirtti. Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, iletişim teknolojileriyle kadınların sosyal hayata katılımını arttırma amaçlı “Önce Kadın” projesini başlattıklarını, Hanzade Doğan Boyner ise “Baba Beni Okula Gönder” projesiyle okula gidemeyen kız çocukları sorununun üzerine gittiklerini ifade etti.

Sandberg ise konuşmasında “Lean In”in aslında sadece kadınlara odaklanmadığını, erkekleri de hedeflediğini söyledi, hatta çocuk gelişiminde erkeklere de kadınlar kadar görev düştüğünü zira babalarıyla büyüyen çocukların iş ve okul hayatında daha başarılı olduğunu ekledi. Sandberg, kitabında olduğu gibi konferansta da kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizliğe dikkat çekerken, tüm dünyada kadınların erkeklerden daha uzun süreler çalıştığını ve erkeklerle aynı işi yapsalar dahi kadınların yaptığı işin küçümsendiğini belirtti.

Fortune 500’deki CEO’ların sadece %4’ünü kadınlar oluşturuyor. ABD’deki müdür pozisyonunda çalışanların %14’ü ve yönetim kurullarının %17’si kadın ve Sandberg bu oranların son on yılda milim milim kazanıldığını belirtiyor. Sandberg’e göre Avrupa’da ise kadınlar yönetim kurulu sandalyelerinin sadece %16’sına sahip, Türkiye’de ise Borsa İstanbul 100 Endeksi’nde yer alan şirketlerde kadınlar, genel müdür pozisyonlarının sadece %4’üne sahip.

Sandberg, Amerika Birleşik Devletleri’nde bestseller olan kitabını kendi hayatından yola çıkarak tüm dünyada kendi alanlarında en yükseğe çıkmak ya da herhangi bir amaca güçlü bir şekilde ulaşmak isteyen her kadına yazdığını söylüyor. Bununla beraber bir kadının -eş, iş arkadaşı, anne veya kız çocuğu- neler yaşadığını anlamak ve eşit bir dünya yaratmakta kendi üzerine düşeni yapmak isteyen tüm erkekler için yazdığını ifade ediyor.

Sheryl Sandberg kitabında kadınların sorunlarından en büyüklerinden birinin aslında özgüven eksikliği olduğunu ve birçok kadının -erkeklerin aksine- başarılarını şans ya da  çok çalışma gibi dışsal faktörlere dayandırarak yeteneklerini göz ardı ettiklerini belirtiyor. Benzer şekilde toplumda çalışan kadın algısının negatif yönde olması da kadınların önünde büyük engel oluşturuyor diye ekliyor. Bu durumdan olabildiğince sıyrılmak için kadınların cam tavan sendromundan kurtulmalarını, çekinmeden masaya oturup varlıklarını belli etmelerini, herkes tarafından sevilmeyi beklemeden hedeflerine doğru ilerlemeyi, vaktinden önce işi bırakmayı düşünmemeyi ve eşlerini çok iyi seçerek onlardan gerçek bir eş yaratmayı öğütlüyor.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.