Ses Duvarını Sessizce Aşacak Yeni Bir Yolcu Uçağı Mı Geliyor?

11 Nisan 2016

Concorde, ses hızının üzerine çıkabilen ilk ve tek yolcu uçağıydı. Hızıyla meşhur olsa da bu hıza ancak okyanusun üzerindeyken ulaşabiliyordu çünkü ses duvarı aşılırken çıkan ses, pilotları bu hızlara şehirlerin üzerindeyken çıkmaktan alıkoyuyordu. GE Havacılık İleri Programlar Direktörü Karl Wisniewski, “Bu hız limiti uçağı oldukça verimsiz yapıyordu, çünkü Concorde hızlı uçmak için tasarlanmıştı.” diyor.

NASA’nın yeni nesil ses üstü yolcu uçağı prototipi.
NASA’nın yeni nesil ses üstü yolcu uçağı prototipi.

En son Concorde 2003 yılında artık tekrar havalanmamak üzere hangarına çekilmiş olsa da, Lockheed Martin, GE Havacılık gibi bir grup şirket ve NASA henüz ses üstü hızlarda yolcu taşımacılığı konusunu kapatmış değil. Bu takım, ses hızını sessiz bir şekilde aşacak bir konsept uçak geliştirmekle meşgul. Wisniewski projeyle ilgili, “Yapmaya çalıştığımız şey, uçuş sırasında yerden duyulabilecek sesi en aza indirebilecek tasarım özellikleri geliştirmek.” diyor. Ses hızını aşarken daha düşük bir ses çıkaracak bu konsept tasarımın test uçuşunun 2019’da olabileceği öngörülüyor. Bu zorlu konuya Airbus ve Boeing’de kendi tasarımları üzerinde çalışmalar yaparak eğilmiş durumda.

F/A-18

Lockheed’in protoripi, GE’nin F/A-18 için ürettiği F404 jet motorunu kullanacak. Bu motor, F/A-18’i ses hızının 1.8 katına ulaştırabiliyor. GE, günümüzde ses hızının üzerine çıkabilen birçok uçak motoru üretiyor ancak bunlar şimdilik askeri kullanım alanlarıyla sınırlı. Belki de bir gün, geleceğin ses hızının üzerine çıkabilen yolcu uçakları, Boeing 787 Dreamliner’da olduğu gibi Türkiye’de üretilen motor parçaları ile havalanacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.