Şebekeniz akılsız ise trafonuz patlayabilir

12 Eylül 2014

geecoimagination

GE Dijital Enerji Ülke Müdürü Mehmet İmeryüz, trafo patlamasının doğal bir gelişme olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, “Patlıyorsa, onu doğru yönetemiyorsunuzdur.” dedi. İmeryüz Dünya Gazetesi’ne konuştu, akıllı şebekelerin üretici, dağıtıcı, satıcı ve tüketicilerin yanı sıra çevreyi de koruyacağını belirterek akıllı elektrik şebekeleri hakkında geniş bilgiler verdi.

Türkiye enerji sektöründe varılmak istenen hedef için belki de en kritik nokta, enerjinin tüm tarafları için sağlıklı bir veri altyapısına sahip olmak. Bunun yolu da akıllı şebekelere sahip olmaktan geçiyor. Akıllı şebekeler nedir sorusuna en iyi cevap, bunun ne işe yaradığını doğru anlatabilmekten geçiyor. Akıllı şebekeler konusunda dünyanın önde gelen enerji oyuncularından GE’nin Dijital Enerji Ülke Müdürü Mehmet İmeryüz bu doğru anlatımı yapabilmek adına önemli bilgiler verdi.

Elektrikte akıllı şebekenin gündeme nasıl geldiğiyle sözlerine başlayan İmeryüz, “Elektrik dağıtımının özelleştirilmesi akıllı şebekeler için çok önemli bir kilometre taşı oldu. Çünkü dağıtım şirketleri için hem işletme, hem de enerji verimliliklerini artırmak önemli bir unsur haline geldi. Müşterilere teknik kalitesi yüksek, kesinti sıklığı ve süresi düşük şekilde elektrik ulaştırılması yasal zorunluluk. Şirketlerin buna yönelik yatırımlarını da ikinci tarife döneminde, yani en geç 2015yılı sonunda bitirmesi gerekiyor.” dedi.

GE’nin bu konudaki çalışmalarına dair yöneltilen soruya İmeryüz; dağıtım şirketlerinin hepsiyle temas halinde olduklarını, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. gibi dağıtıcılarla çalıştıklarını ve elektrikteki serbest tüketici limiti sıfırlandığında akıllı şebeke uygulamalarının sektördeki öneminin daha da artacağını belirtti. Bu işin aslında hiç bitmeyeceğini ve hep gelişerek daha iyiye doğru devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Var olan potensiyel hakkında da konuşan İmeryüz, potansiyel yüksek olduğunu bunun sebeplerinden biri olarak da dağıtım sektöründeki özelleştirme söylentilerinin temelde yapılması gerek işleri olumsuz etkilediğini söyledi. Bunun sonucunda şebekelerin hem donanımsal hem de veri anlamında eksiklikleri olduğunu ekledi. GE şebekelerinin çağa öncülük eden teknolojilerden kurulu olduğunu söyleyen İmeryüz, şimdiki şebeke yatırımlarının veri toplamaya dönük kurulduğunu ve eskiden ihtiyaç duyulan bilginin şimdi analizler sonucunda verimliliği arttıracak kararlar alınmasında öncülük ettiğini anlattı.

Elde edilen verinin anlamına açıklık getiren İmeryüz, hangi trafodan kimlerin elektrik aldığının bilinen bir bilgi olduğunu ve trafonun devreden çıkması halinde ne kadar müşterinin ne kadar süreyle ve hangi sıklıkta elektriksiz kalacağının bilinebildiğini söyledi. Elde edilen verilerin faydasına da değinen İmeryüz, bunları bilmenin alınacak ve dağılacak enerji miktarını da daha iyi hesaplayıp, sistemi daha kolay ve verimli şekilde yönetebilmeyi sağladığını anlattı. Elektriği sadece dağıtan değil; aboneler, satıcılar, hizmet sağlayıcılar ve sosyal paydaşlar için de fayda sağlayan bir sisteme dönüştürdüğünü ortaya koydu. Ve bunların sonucunda enerjinin verimli kullanılacağını ve çevreye yararlı olacağını açıkladı.

Kötü planlamanın zararlarına da değinen İmeryüz, akıllı uygulamaların şebekedeki fiziki varlıkları daha iyi yönetme imkanı sunduğunu, gereğinden yüksek ya da düşük kapasiteli kurulum yapmanın iki açıdan da zararlı olduğunu söyledi. Kullanılmayacak ölçekte büyük kurulup yapıp, sonrasında yeterince kullanılmadığında boşa kaynak harcanmış olacağını da sözlerine ekledi.

GE teknolojileriyle trafo patlamasının tarihe karışacağını, elektrik arızalarının önceden bilinebileceğini söyleyen İmeryüz; şebekelerin periyodik bakımının önemli olduğunu ve bu bakımlar sayesinde değişim zamanının gelip gelmediğinin kolayca anlaşılabileceğini belirtti.

Son olarak İmeryüz, akıllı şebekeler sayesinde gereksiz elektrik kesintilerinin oluşturacağı maliyetin de hesaplanabileceğini ifade etti ve tüketicilerin kıymete bineceğinden bahsetti. İmeryüz, “Buzdolabın bozulmayacak. Kalitesiz elektrik nedeniyle bozulursa bundan dağıtıcı sorumlu olacak. Ayrıca aboneler bugüne kadar edilgen bir tüketiciydi. Şimdi onlar da asıl, etkin, söz sahibi bir müşteriye dönüşüyor. Serbest tüketici limitlerinin sıfırlandığı bir yerde, müşteri de oyuncu haline gelecek. En azından biraz daha kıymete binecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.