Sarper Çelenk: “GE Bize Mentorlük Yapmaya Devam Ediyor”

6 Nisan 2015

Sarper Celenk

Geçtiğimiz yıl, yerel inovasyonu desteklemek amacıyla TÜBİTAK işbirliğinde öğrencileri, girişimcileri, mucitleri ve işletmeleri hedefleyerek GE Türkiye İnovasyon Yarışması’nı düzenledik. Yarışmaya toplamda 1000’e yakın proje fikri gönderildi.

Enerji kategorisinde birinciliği “Sanayi Tesislerinde Güç Kalitesi Takibi İçin Modüler Akıllı Şebeke Sistemi Projesi” ile Şahin Çağlayan ve ekibi kazandı. Ekipte yer alan ve aynı zamanda ekibe ait olan Reengen’in Satış Müdürü Sarper Çelenk ile bir araya geldik ve yarışma sonrasında ne gibi gelişmeler yaşandığını sorduk:

Bize kendinizden ve Reengen’den bahsedebilir misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi Bölümü mezunuyum. Bir buçuk yıldır Reengen’de Satış Müdürlüğü’yapıyorum. Reengen, şebeke optimizasyonu, bina enerji yönetimi, veri bilimi, yazılım geliştirme ve kanal yönetimi gibi alanlarda geçmiş akademi ve sanayi deneyimi ile projeler geliştiren ve yöneten bir start-up şirketi. Genç, dinamik ve kendini enerji verimliliğine adamış bir ekibiz. Binalardan başlayarak akıllı şebeke dönüşümüne öncülük etmeyi amaç edindik.

Size GE Türkiye İnovasyon Yarışması’nda birincilik kazandıran projeyi biraz anlatır mısınız?

Projemizin adı, “Sanayi Tesislerinde Güç Kalitesi Takibi İçin Modüler Akıllı Şebeke Sistemi” idi. Proje ile ticari ve sanayi tipi binalarda, bina enerji performansını etkileyen iç ve dış etkenlere bağlı tüm değişkenlerin gerçek zamanlı olarak verilerinin toplanmasını, bu verilerin analiz edilmesini ve yapılan veri analizi sonucunda hem raporlama hem alarm yönetimi hem de sistem optimizasyonu servisleriyle beraber karar destek sürecinde katma değer sağlamayı amaçladık.

Projeniz hangi alanlarda uygulandı?

Proje şu ana kadar sanayi tesislerinde üniversitelerde ve bankalarda uygulandı. Hem sanayi tesisleri hem eğitim hem de bankacılık sektöründe çalışmalarımız hala devam ediyor.

Yarışmadan sonra GE Türkiye ile iletişiminiz devam etti mi? Bize süreçten bahseder misiniz?

GE ile yarışmadan sonra iletişimimiz kesilmedi, aksine daha sıkı bir şekilde devam etti. Hem konunun teknik uzmanları hem projeleri hayata geçiren ekibiyle beraber haftalık 1 saatlik toplantılar yapmaya başladık. GE’deki yetkililer, bize teknik konularda ve iş yönetimi tarafında mentorlük yapmaya devam ediyorlar. Bu bizim gibi piyasaya yeni giriş yapan ve projelerini yeni yeni hayata geçiren girişimciler için çok değerli. Çünkü GE tarafından bize ciddi bir icra yeteneği ve icra birikimi aktarılıyor. Böylelikle projelerdeki bazı sorunları onların öngörüsüyle aşabiliyoruz.

İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde yer alan GE Garaj çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yerel inovasyona ne gibi katkıları var?

GE Garaj, Nesnelerin İnterneti ve 3 boyutlu yazıcılar gibi en güncel teknolojilerin altyapısını girişimcilerin kullanımına sunarak yerel inovasyonun globali yakalamasına olanak sağlıyor. Teknoloji altyapısı ile birlikte GE’nin global şirket birikimi de girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu ‘teknolojiyi doğru iş modeli ile buluşturma’ vizyonunu geliştiriyor. Günümüz teknoloji devleri Silikon Vadisi’ndeki garajlardan çıkmıştı. Artık yerel inovasyonla geleceğin devleri de neden GE Garaj’dan çıkmasın?

Reengen’in projelerinden görüntüler:

reengen2 reengen1

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.