Santral mi Bataryayı Çalıştırır, Batarya mı Santrali?

18 Ocak 2018

Gelecek sene Coachella Müzik Festivali’ni izlemek için 86. otoyoldan kuzeybatıya doğru gidecek olan müzik tutkunları Kaliforniya’dan geçerken Imperial Vadisi’nin tepeleri onlar için hoş bir manzaradan fazlası olmayacaktır. Fakat enerji sektöründekiler buranın enerji şebekelerinin esnek kullanımı konusunda yeni bir çağ açan önemli bir yer olduğunu biliyorlar.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Imperial Sulama Bölgesi (IID), Kuzey Amerika’daki bir enerji santralinde ilk defa “kör başlangıç” yaptı. El Centro enerji santralindeki bu kör başlangıcı bu kadar önemli kılan ise bunu sadece GE’nin bataryalı enerji depolama sistemi ile yapmış olmaları.

Kaliforniya gibi enerjisinin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklardan üreten yerlerde güneş olmadığında veya rüzgâr esmediğinde de sürdürülebilir enerji sağlanabilmesi için gaz ve kömürle çalışan termik santraller kullanılıyor.

Imperial Vadisi’ndeki 33 megawatt’lık bataryalı enerji depolama sistemi elektrik şebekesine bağlandığında IID’de 44.000 eve güç sağlayacak. Ayrıca istenildiğinde elektriğe ulaşılabilecek bir kaynak olduğu için yenilenebilir enerji santrallerinin daha sürdürülebilir bir enerji kaynağı olması sağlanacak.

Imperial Vadisi’ndeki elektrik tüketiminin önemli bir kısmını tarım endüstrisi oluşturuyor.

Bataryanın kendisi bu olayda en önemli şey gibi görünse de gelişmiş donanım ve üst düzey yazılım bu sistemin en kritik parçası. El Centro santralindeki teknisyenler, yapılan kör başlangıçta depolama sisteminden gelen voltaj, faz ve frekansın şebekedeki değerlerle eşleşip eşleşmediğini görmek için GE’nin yazılımını kullandı. Senkronizasyon adı verilen bu süreç sayesinde enerji eşit ve güvenli bir şekilde verildi. Santral tekrar çevrimiçi hale geldiğinde pilleri de şarj etti.

Bu bataryaların gelecekte elektrik kesintilerinin azaltılmasına yardımcı olacağı veya en azından kesintilere sebep olan sorunları düzeltmenin daha ucuz ve daha kolay hale getireceği düşünülüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.