Samsun’da Endüstriyel İnternet Dönemi Başladı

7 Eylül 2015

Untitledd

Artan dünya nüfusu, hızla tükenen doğal kaynaklar ve küresel ısınmanın etkileri hakkındaki tahmin ve gözlemler, tüm dünyada verimlilik ve üretim artışını hiç olmadığı kadar öncelikli hale getirdi. Bu da üretim ve verimliliği artıran yeni teknolojilerin arayışı ve keşfi ile sonuçlanıyor.

18. yüzyılda Sanayi Devrimi, 1990’larda İnternetin Devrimi gerçekleşti. Bugün ise bilgi ve iletişim teknolojileri ile sanayi biraraya geliyor.

Yeni Bir Sanayi Devrimi Doğuyor

İnternetin endüstriyel alanlarda uygulanmaya başlanması, General Electric’in Endüstriyel İnternet diye alandırdığı (Nesnelerin İnterneti olarak da bilinen) yeni bir dönem başlattı. Uçak motoru, rüzgar türbini, lokomotif, gaz türbini gibi endüstriyel makinelerin birbirine bağlanmasıyla kurumlarda büyük ölçüde verimlilik ve karlılık artışı sağlanıyor.

Kuruluşundan bu güne yenilikçili bakış açısıyla geleceğin teknolojilerini üreten GE, Türkiye’de de müşterilerine sunduğu Endüstriyel İnternet çözümleri ile katma değer yaratıyor. Bu çözümlerden biri de Karadeniz’de yer alan OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali’nde uygulamaya konulan OpFlex.

Untitleddd

OpFlex, Endüstriyel İnternet Teknolojisi ile Saniyede Milyonlarca Veriyi İşleyebilme Kapasitesi Sağlıyor

Sahada saniyeler içerisinde sisteme milyonlarca veri akışı gerçekleşiyor. Bu gelen verilerin anında ve hatasız işlenmesi ile alınacak aksiyonun hızla belirlenmesi gerekir. Alarm, bakım, üretimi durdurma gibi aksiyonlar OpFlex yazılımı sayesinde kolayca ve zamanında alınırken, insan kaynaklı hatalar da minimuma indirilebiliyor.

Untitledddd

GE Proaktif Yaklaşımıyla Müşterilerinin İş Yapış Şekillerini Geliştiriyor

OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali Operasyon Müdürü Fatih Özkan, GE ile çalışmanın en faydalı yanının GE’nin proaktif yaklaşımı ile müşterisinin iş yapış şeklini sürekli geliştirme amaçlı önerilerde bulunması olduğunu anlatıyor.

Özkan, konuşmasında GE’nin deneyimli mühendisleri ve ekibi sayesinde sahada yer alan makinelerin santralde uyum içerisinde kurulumunu tamamlayıp işler duruma getirmede başarılı olduğunun da altını çiziyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.