Şahmeranlar Kız Çocuklarının Eğitimi İçin Tasarlandı

23 Mayıs 2022

Sağlık ve eğitim, geleceğimizin bu iki önemli konusu bu defa bir İstanbul şehir sergisinde biraraya geliyor. GE Sağlık’ın sponsorları arasında olduğu “Hayra Alamet – Şahmeran 34” sergisi farklı sanatçıları biraraya getirirken aynı zamanda kız çocuklarının geleceğine katkıda bulunacak önemli bir girişime de imza atıyor.

Kız çocuklarının iş dünyasında daha etkin rollerde yer almalarını sağlamak; onlara kendi potansiyellerini gerçekleştirme fırsatı sunmak için umuttan çok daha fazlasına ihtiyacımız var. GE’ninhedefleri arasında da önemli bir yere sahip olan, kız çocuklarının ve kadınların toplumda ve iş yaşamında güçlendirilmesi konusu, yaratıcı bir etkinlikle yine gündemdeydi.

Toplum sağlığı için yıllardır çalışmalarını sürdüren GE Sağlık, Anadolu kültürü içerisinde kendine önemli bir yer edinen ve yüzyıllardır anlatılan halk efsanesinden ilhamla gerçekleştirilen “Hayra Alamet – Şahmeran 34” sergisinde Sanatçı Mehmet Sinan Kuran’a sponsor oldu. Farklı nesillerden 34 sanatçıyı bir araya getiren sergide sanatçılar, Heykeltıraş Ayla Turan’ın çağdaş formlarda tasarladığı Şahmeran heykelini kendi bakış açıları ile yeniden yorumladı.

Eserlerinin renkli çizgisiyle ilham veren ve Hayra Alamet – Şahmeran 34 gibi değerli bir sosyal sorumluluk projesinde GE Türkiye ile birlikte yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Çağdaş Minyatür Sanatçısı Mehmet Kuran, “Dünya için birlik olmalıyız. Böyle projeler içerisinde yer almak bu nedenle çok önemli.” diyor. Şifayı veren birinin hikayesini konu alan serginin kız çocuklarının da geleceğini iyileştireceğine değinen Mehmet Sinan Kuran, “Hayatta her şey birbirinden beslenir. Teknoloji ve sanatı bir araya getirmemiz, soyut ve somut iki kavramı birleştirmemiz gerekiyor. Her şey birlikteyken güzel. Bu bakış açısıyla birbirimize ihtiyacımız var.” diyor.

Sergi için hazırlanan heykeller, İstanbul’un çeşitli rotalarında sergilenecek. Serginin ardından Şahmeran heykelleri, İstanbul Vakfı projesi olan “Büyüt Hayallerini” yararına Bağış Müzayedesi ile açık artırmaya çıkarılacak. Açık artırmanın geliri ise kız çocukları için oluşturulan eğitim bursuna fon sağlayacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.