Sahada Olanlar: Ekipman Bakımıyla “Hayat Kurtarmak”

29 Haziran 2020

Hakan Akan işini büyük bir ciddiyet ve özenle yapıyor ve tıpkı bir cerrah gibi işinde ne kadar dikkatli olursa potansiyel sonucun hastalar için o kadar iyi olacağını biliyor.

GE Sağlık Türkiye’nin İleri Saha Servis Mühendisi olarak çalışan Akan, BT ve PET/BT tarayıcılarının kurulumunu, onarımını ve bakımını yapıyor. Bu ekipmanlar, genellikle kanser hastalarına ve kaza geçiren kişiler gibi kritik travma vakalarına tanı koymak ve tedavi uygulamak için kullanılıyor.

Akan “Ekipmanları mümkün olan en iyi şekilde kalibre ederek makinelerin çok yüksek hassasiyet düzeyine ulaşmasına yardımcı oluyoruz.” diyor. “Kalibrasyon kapalıysa, [kanserli lezyonun] konumu veya büyüklüğü belirlenemeyebilir ve bu kritik bir durumdur. Bu nedenle bir sistemdeki arızayı giderdiğimde ya da kalibrasyon yaptığımda kendimi iyi hissediyorum. Hastalara çok önemli bir konuda yardım ettiğimi hissediyorum. Hastane teknisyeni sistemi çalıştırdığında ve hasta taranıp sonuçlar alınabildiğinde bir bakıma hayat kurtardığımı hissediyorum. Bu da beni çok gururlandırıyor ve işime oldukça motive ediyor.”

Yedi yıldır GE Sağlık‘ta çalışmakta olan otuz beş yaşındaki Akan, yaklaşık beş yıl boyunca da başka bir şirkette benzer bir pozisyonda deneyim kazandı. İşine olan tutkusu son derece açık. Yakın zamanda yeni bir makinenin kurulumunu yapmak için bir hastaneye gittiği bir anısını hatırlıyor. “Yan odada yedi veya sekiz yıl önce kurulumunu yaptığım bir BT sistemini gördüm.

Sisteme bakarak, sanki uzun süre sonra çocuğumu görmüş gibi hissettim. Bu sistemlerin kurulumunu yaparken doğumlarına yardımcı oluyormuşum gibi geliyor; bu yüzden yeni sistem üzerinde çalışırken diğer odada abisi varmış gibi hissettim!” diyor.

Akan, işinin yalnızca ekipmandan fazlası olduğunun ve aynı zamanda müşterilerle çalışmakla ilgili olduğunun farkında. Bunun en çarpıcı örneklerinden birinin Türkiye’nin doğusundaki dağlık bir bölgede bulunan bir hastanede gerçekleştiğini belirtiyor. Yeni BT tarayıcılarında sürekli olarak sorunlar yaşıyorlardı. Akan ve yerel GE Sağlık saha servis mühendisi ekibi bir takım düzeltmeler önerdiyse de hiçbiri sorunu çözemedi. Yerel GE Sağlık ekiplerine küresel destek sağlayan uzak saha servis mühendisi konuyu meslektaşlarına danıştıklarında, Kenya’da yüksek rakımda bulunan bir hastanenin de benzer bir sorun yaşadığını öğrendiler.

Bir mühendis, birçok ağır ekipmanın İstanbul’dan binlerce kilometre uzaklıktaki bir yere hava taşımacılığı yerine kara yoluyla gönderilmesini gerektiren çözümü açıkladı. Ekipman teslim edilip kurulduktan sonra ve sistem düzgün bir şekilde çalışmaya başladığında hastane bu durumdan oldukça memnun kalmıştı. Akan “Müşteriyle çok iyi iletişim kurduk. Neredeyse her gün neler olduğunu ve ne yaptığımızı onlara bildiriyorduk.” ifadelerini kullandı. Bu nedenle müşteri geri bildirim formunda Akan‘a ve GE Sağlık ekibine en yüksek notu verdiler. “Elimden gelenin en iyisini yaptığımı ve onların yanında olduğumu biliyorlardı. İletişim son derece önemli.”

Akan, GE Sağlık‘ın Global Saha Mühendisliği Olimpik Akademisi’ne katılmak üzere Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye ve Pakistan bölgesinden seçilen dokuz saha servis mühendisinden biri. Bu mühendisler, Mayıs ayında Waukesha, Wisconsin’deki (ABD) GE Sağlık Enstitüsünde bir hafta süren öğrenme ve geliştirme etkinliğine katılmak üzere dünyanın dört bir yanından seçilen yaklaşık 80 saha servis mühendisi arasında yer alıyor.

GE Sağlık‘ın Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de sağlık hizmetlerini geliştirme çalışmaları hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.