Sahada Olanlar: Can Saya, Tüm Onarım İşlerini İçindeki Öğrenme Tutkusuyla Üstleniyor

22 Haziran 2020

Can Saya bir şeyler öğrendiği zaman mutlu olan bir yapıya sahip. GE Sağlık Türkiye‘de İleri Saha Hizmeti Mühendisi olarak çalışan Saya, ekipman onarım işlerinden özellikle keyif alıyor.

33 yaşındaki Saya ventilatör, kuvöz, hasta monitörleri ve kardiyoloji ekipmanları dahil olmak üzere hastane ve kliniklerde çok geniş aralıktaki GE Life Care Solutions ekipmanlarının bakım ve servis işlerini gerçekleştiriyor. Bir ekipman parçasının onarımı sırasında daima yeni bir şeyler öğrenme eğiliminde olduğu için servis veya kurulumun ötesinde, onarım çalışmalarını işinin en keyifli kısmı olarak görüyor.

Saya “Önleyici bakım işleri veya kurulumlar gerçekleştirirken her ekipman parçası için genellikle aynı şeyi uygulamak gerekiyor ancak düzeltici bakımda, sorunun anında tespit edilememesi durumunda belirli işler beni gerçekten zorluyor. Araştırma yapmam, onarım kılavuzlarını kontrol etmem, meslektaşlarıma danışmam veya yurt dışındaki uzak saha mühendislerine soru sormam gerekiyor. Böyle işler yeni şeyler öğrenmeme yardımcı oluyor. Bu da deneyim seviyemi arttırıyor ve beni motive ediyor.” diyor.

Saya‘nın gerçekleştirdiği en sıra dışı onarım işlerinden biri de bir kuvöz sistemini içeriyor. GE Sağlık ile bakım sözleşmesi bulunmayan bir hastane, bir makine için yedek parça satın almıştı. Hastane, bu parçanın kurulumu için bir GE Sağlık saha servis mühendisi talep etti. Saya hastaneye gitti ve parçanın kurulumunu gerçekleştirdi ancak makine hâlâ çalışmıyordu.

Hastanenin servis sözleşmesi olmadığı halde, Saya problemi tanımlamak üzere makineyi inceledi ve makinenin en derinindeki kısımda bir kablonun yıpranarak arızaya yol açtığını tespit etti. Kabloyu değiştirdi ve ekipmanı tamir etti.

Bu onarımın Saya için en can alıcı kısmı, kendisine bir şeyler öğrenme fırsatı sunmuş olmasıydı. Sahadaki dokuz yıllık çalışması boyunca böyle bir kablo arızası görmemiş olan Saya, bu sayede öğrenmeye devam etmenin önemini bir kez daha kavramış oldu. Bu bağlamda karşısına daima yeni senaryolar çıkacak gibi duruyor.

İlk kez karşılaştığı onarım işlerinin yanı sıra Saya‘nın sık karşılaştığı zorluklardan biri de, başta cerrahi ekipmanlar olmak üzere bazı ekipmanların günün tüm saatleri boyunca kullanımda olması sorunu. Bu, bakım için uygun olan tek zaman diliminin akşam saatleri olması anlamına geliyor. Herhangi bir iş üzerinde çalışırken daha acil bir aramanın gelmesi oldukça sık yaşanan bir durum olduğundan, kısa sürede mükemmel bir iş çıkarma zorunluluğuyla da sürekli olarak mücadele ediyor.

Saya, GE Sağlık‘ın Global Saha Mühendisliği Olimpik Akademisi’ne katılmak üzere Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye ve Pakistan bölgesinden seçilen dokuz servis mühendisinden biri. Bu mühendisler, Mayıs ayında Waukesha, Wisconsin’deki (ABD) GE Sağlık Enstitüsü’nde bir hafta süren öğrenme ve geliştirme etkinliğine katılmak üzere dünyanın dört bir yanından seçilen yaklaşık 80 saha servis mühendisi arasında yer alıyor.

GE Sağlık‘ın Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de sağlık hizmetlerini geliştirme çalışmaları hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.