Sağlıkta İnovasyon İçin Formül: Devlet Yatırımları ve İş Birliği

8 Eylül 2016

Bir İsveç şehri olan Uppsala 350 yıldır tıpta inovasyonun merkezi oldu. 1663’te Uppsala Üniversitesi, Uppsala Üniversitesinin ana binası Gustavianum’da bir anatomi tiyatrosu açtı. Burada doktorlar ve ücret karşılığı içeri alınan izleyiciler; dar, sekizgen balkonlardan profesörlerin yaptıkları otopsileri izlediler. “Çoğu zaman otopsiler bir haftadan uzun sürüyordu ve ortaya çıkan koku daha az olduğu için genelde kış mevsimi tercih edilirdi” diye yazıyor Brian Silver “The Ascent of Science” adlı kitabında.

blades_20-1024x768

Bu soğuk kış günleri ve geceleri modern tıbbın baharını getirdi ve Uppsala’yı dünyanın önde gelen bio-teknoloji ve tıp araştırma merkezi haline getirdi. Öyle ki bugün İsveç hükümeti ve GE Sağlık kişiselleştirilmiş tıp için Uppsala’da yeni bir merkeze yatırım yapıyor.
Bioİşlem İnovasyon Merkezi Gustavianum’dan kısa bir mesafe uzakta, şehrin sınırında GE Sağlık Hayat Bilimi’nin yerleşkesinde yer alacak. GE uzun süredir Uppsala’da bulunuyor, hızla büyüyen bir ilaç çeşidi olan ve bağışıklık sistemi bozukluklarından kansere, diyabete pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan biyolojiklerin üretimi için özel ekipmanlar üretiyor.

ge-healthcare-life-sciences-11

İsveç Girişim ve İnovasyon Bakanlığı yeni araştırma merkezine 15 milyon dolar yatırım yaparken GE’de hâlihazırdaki merkeze 100 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Böylece 2018 yılında araştırmacılar GE biyoloji üretim ekipmanlarına erişim sağlamış olacaklar. Burada amaç, bilim adamlarının fikirlerini fabrikalara taşıyabilmek. Üretimcileri ve araştırmacıları bir araya getirerek İsveç Devleti ve GE, ilaç endüstrisini daha da hızlandırmayı öngörüyor. GE Sağlık İsveç Operasyon yönetici Jan Erneberg “Bu yatırımlar, araştırmacıların kendilerini Biyofarmasotik alanında geliştirmeleri için çok önemli bir fırsat” diyor.

Biyofarmasotik alanı gerçekten sağlık sektöründe önemli bir yer tutuyor. Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji haberlerine göre en çok satan 10 tedavi biliminin yedisi biyofarmasotik olarak görünüyor. Bu ilaçlar için global pazar BioPlan Topluluğu’na göre 170 milyar doların üzerinde ve sürekli artıyor.

6v5a8662

GE benzer çalışmaları dünyanın her tarafında uygulamaya kararlı. Bu yoldaki en büyük adımlardan biri de, GE’nin dünya üzerindeki sekiz inovasyon merkezinden biri olan GE Türkiye İnovasyon Merkezi  ile atıldı. Yerel inovasyonu ve yerel iş birliklerini destekleyen GE Türkiye İnovasyon Merkezi,  endüstrilerin karşılaştığı zorlukların aşılmasına yardımcı olmak ve müşterilerin üretimlerini ve operasyonel verimliliklerini artırmak için ileri üretim teknikleri ve endüstriyel internet çözümleri sunuyor. Aynı zamanda tam donanımlı bir Yaşam Bilimleri Laboratuvarı sunan GE Türkiye İnovasyon Merkezi,  ilaç geliştirme, protein bilimi ve biyoproses araştırmaları için şirketin en gelişmiş araçlarını ve son teknolojiyi içeriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.