Sağlıkta Dönüşüm ve Yeni Dinamikler

20 Kasım 2018

Yapay zekâ, IoT ve artırılmış gerçeklik gibi kavramların da dâhil olmasıyla sağlık sektörü hızlı bir dönüşüm sürecine girdi. Sağlık alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak biz de bu süreci Türk sağlık endüstrisinin önemli paydaşları ile birlikte “Sağlıkta Dönüşüm ve Yeni Dinamikler” etkinliğimizde masaya yatırdık. Etkinlikte paydaşlarımız, hastane sahipleri, kamu ve yatırımcılar başta olmak üzere sağlık sektörünün içinden 100’e yakın kişi bir araya geldi.

Toplantı ilk önce GE Sağlık Dünya Başkanı Kieran Murphy’nin ve  GE Sağlık Gelişmekte Olan Pazarlar Başkan ve CEO’su Maher Abouzeid’in katılımıyla, GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin’in liderliğinde sektörün önde gelenlerinin buluştuğu yuvarlak masa toplantısı ile başladı. Sağlık Bakanlığı, Kamu-Özel Ortaklığı şirket sahipleri, fikir önderleri, özel hastane ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sağlık sektörünün güncel durumu tartışıldı ve yakın geleceğe dair öngörüler değerlendirildi. Yuvarlak masa toplantısını takiben gerçekleşen büyük müşteri etkinliğinde ise bu tartışılan sonuçlar paylaşıldı.

GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin, konuşmasına GE Sağlık’ın tüm dünya üzerindeki etkisini rakamlarla anlatarak başladı ve GE Sağlık Türkiye’nin ülkemizde başardığı önemli ilkleri paylaştı. Colin, Türkiye’nin sağlık altyapısı anlamında hızlı bir dönüşüm içerisine girdiğini ve dünyanın önde gelen cihazlarından her 5 tanesinden 1’inin Türkiye’de kurulduğununun da altını çizdi.

Kamu-özel sektör iş birlikleri ile kurulan şehir hastanelerine de değinen Colin, GE Sağlık’ın sağladığı cihazlar ve teknolojik sağlık altyapısının da katkısıyla bu hastanelerin Türkiye’yi sağlık alanında üst düzey bir noktaya taşıdığını söyledi.

Etkinlikte konuşan bir diğer isim ise GE Sağlık Gelişmekte Olan Pazarlar Başkan ve CEO’su Maher Abouzeid oldu. Abouzeid, sağlık sektörünün riskten uzak ve insanların hayatını kolaylaştırıcı bir sektör olma vizyonundan bahsetti.

Türkiye’nin sağlık altyapısının gelişmesinin ileride ülkeyi bu konuda bir merkez haline getireceğini de söyleyen Abouzeid, sağlık konusunda dijital dönüşümün önemine ve bu dönüşümün anahtarının toplanan veriler olduğunu belirtti.

Etkinliğin devamında ise Ekonomist Cevdet Akçay, “Globalde ve Ülkemize Ekonomik Gelişmeler” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.