“Sağlıklı” Oluşumlar: Riskli Gebelikler ve Riskli Bebekler Derneği

23 Eylül 2022

  “Riskli Gebelikler ve Riskli Bebekler Derneği”  -uluslararası alanda “Risky Baby” olarak tanınıyor- yüksek riskli gebelikler alanında önemli çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Arda Lembet önderliğinde kuruldu ve bugün oldukça önemli faaliyetler üstleniyor. Temel hedefi ise “anne ve bebek ölümlerini azaltmak.” 

  Prof. Dr. Arda Lembet uzun süredir perinatoloji, yüksek riskli gebelikler, erken doğum kayıpları ve anne karnındaki kayıplar üzerine çalışıyor. Lembet, “Hasta karşıma ne kadar kalın bir dosyayla gelirse, ben de yardımcı olabileceğim için o kadar heyecan duyuyorum. Çünkü hastalar, riskli gebeliklerle ilgili hangi bilgiyi nerede arayacağını bile bazen bilemiyor ve o bilgiler zaten her mecrada yok. Bu bilgileri bir araya beraber getirmek için nasıl bir platform oluşturabileceğimizi düşünürken, Sağlık Bakanlığı’yla koordineli gidebilmesi için bir dernek açmaya karar verdik.” diyor.

  Op. Dr. Ece Yücel ise göğüs cerrahisi ihtisası sırasında önemli bir noktayı fark ettiğini belirtiyor: “Annelerin karnında daha az kalan bebekler, doğduktan sonra akciğer matürasyonunu tamamlayamıyorlar ve bu yoğun bakım süreçlerini uzatıyor. Uzayan süreç çok kötü seyredebiliyor. Bu konuda neden bir şeyler yapılmıyor fikri ile düşünürken Arda Hocam ile yollarımız kesişti ve sonrasında aynı noktayı hedefleyen hekimler olarak başta bir araya geldik.”    Bu dernek için en önemli parametrelerden bir tanesi bebek ölüm hızı. Olumlu bir gelişme ise son 10 yıl içerisinde Türkiye’de bebek ölüm hızının binde 9 seviyelerine inmiş olması. Yine de amaç, Avrupa Birliği ülkelerine yaklaşmak ve bu oranı binde 5’lerin altına çekmek.

Sadece bebek ölümleri değil, anneyi kaybetmek de bu alandaki önemli verilerden birini oluşturuyor. Anne ölüm hızımız da yaklaşık olarak 100 binde 13. Japonya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde ise bu oran çok daha düşük. Doğru hizmete erişimin olmadığı her yerde bu oran yükseliyor. İlginç sonuçlardan biri, ABD’de de bu oranın 100 binde 13’ten yüksek olması. Erken doğuma bakıldığında erken doğum, serebral palsi denilen engellilik durumunun yarısından sorumlu ve doğumsal körlüklerin de üçte birinden sorumlu. O yüzden bu parametrelerle erken doğum ne kadar iyi engellenirse, ön görülürse ve tedavi edilebilirse sonuç da iyi oluyor. Çünkü her 30 saniyede maalesef bir erken doğan bebek oluyor.

Derneğin multidisipliner bir anlayışla; birçok uzmanlıktan önemli ismi bir araya getirmek, kamu kuruluşları ile birlikte çalışarak farkındalığı ve hizmete erişimi artırmak ve bunu sınırların ötesine taşımak gibi birçok planı var. Bunun yanı sıra bu alan için geliştirilen sağlık teknolojileri hedefe ulaşmak için kritik roller üstleniyor. Bu cihazlardan bazıları GE Healthcare’in geliştirdiği Voluson serisi ve Vscan.

  Prof. Dr. Arda Lembet “Dünya ve Türkiye için önemli konulardan bir tanesi doğumsal anormallikler. Yani bizim doğumsal anormallikleri de azaltmamız, önceden tanımamız gerekiyor; çünkü kullandığımız cihazlar çok önemli. Doğumsal anomali derken ultrason bizim her şeyimiz, özellikle kliniğimizde ve pek çok çalıştığımız yerde de Voluson E8 ve E10 gibi teknolojik açıdan çok yüksek modelli cihazlar kullanıyoruz. Bunlarla bebeğin detaylı kalp incelemesi olsun giden damarlar, radyan flow teknolojisini kullanmakla beraber pek çok ufak detayı görebiliyoruz. Bunları gördükçe konjenital anomali ve genetik sendromlarda tanı gücümüz artıyor. O yüzden bunların sistematik olarak hastalara farklı merkezlerden ulaşması çok önemli.” diyor.

  Vscan ise bu alanda özellikle evinden ve yatağından takip edilen hastalara, evlerinde ulaşmak için kritik. Vscan’le mobil ultrason, herhangi bir şeye bağlı değil. Sadece telefona bağlanarak çok yüksek rezolusyonda bebeğin nefes alışını, kalbini ve genel sağlığını takip etme şansı sunuyor.

  Op. Dr. Ece Yücel; titrinden, eğitim düzeyinden, yaşadığı coğrafyadan, her şeyden bağımsız insan olarak, “Ben bu yolda sizinle beraber yürümek istiyorum, benim de yapacağım bir şey olduğuna inanıyorum.” diyen herkesin derneğe ulaşabileceğini belirtiyor. Yücel, “Yediden yetmişe herkesin bu konuyla ilgili bir farkındalığının olacağı envai çeşitte toplantımız olacak. Bunların hepsinin bilgisini paylaşacağız. Bunlara isteyen dilediği şekilde katılım sağlayabilecek. Buna ek olarak, eğer bize bağışta bulunmak isterlerse web sitemiz üzerinden bağışlarını gerçekleştirebilirler. Unutmasınlar ki bu yolda sağlayacakları her türlü maddi ve manevi yardım bize güç katacaktır. Bu yolda beraber ilerlemeyi hedefliyoruz.” diyor.

Siz de anne-bebek ölümlerini engellemek için farkındalık kazanmak ve yaratmak istiyorsanız, “Riskli Gebelikler ve Riskli Bebekler Derneği”ne buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.