Sağlık Çalışanlarına Verilen Büyük Lojistik Desteğin Ayrıntıları

17 Mayıs 2020

Birçoğumuz evde güvende kalırken, COVID-19 hastalarını iyileştirmek için dünyanın pek çok yerinde insanlar canla başla hayatları pahasına çalışıyorlar. Kalabalık koşullara, fazla mesaiye ve sınırlı koruyucu donanıma rağmen bunu yapıyorlar. Yeni Koronavirüs ile mücadele sürerken bu krizle mücadele eden bütün kahramanların arasında sağlık çalışanları özverileri ve cesaretleriyle övgüyü hak ediyorlar.

Sağlık cihazı sağlayıcıları ise bu mücadele için sağlık çalışanlarını ve sağlık sistemlerini donanımlı hale getirmeye devam ediyor. GE Sağlık olarak pandeminin başlamasından bu yana, CT tarayıcıları, ultrason cihazları, mobil X-ray sistemleri ve hasta görüntüleme monitörleri gibi hayati önem taşıyan ekipmanlarımızın global üretim kapasitesini artırdık. İki katına çıkan ventilatör üretimimizi, Haziran sonuna kadar tekrar iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra, Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) onaylı mevcut bir ventilatör tasarımımızın Airon Corp.’dan lisansını ve FDA’dan acil kullanım iznini aldık. Acil kullanım izinli ventilatörler şu an Ford tarafından belli bir ölçekte üretiliyor ve dağıtımı GE Sağlık tarafından yapılıyor.

Benzeri görülmemiş tıbbi ekipman talebini karşılamak, tedarik zincirini yönetmek ve müşterilerimize ulaştırmaya devam etmek için bize yardımcı olabilmesi adına başka yaratıcı yollar da araştırdık. Mühendislik liderleri, üretimdeki darboğazı rahatlatmak için 3 boyutlu (3D) baskı kabiliyetlerimizi nasıl daha verimli ve basit hale getirebileceklerini araştırıyor. Benzeri görülmemiş bir lojistik desteğiyle yüzlerce ton parça ve tıbbi sistemi taşımak için özel uçak kiralamaları da dahil olmak üzere tedarikçilerle koordine olduk.

Bu sırada, daha az bilinen diğer zorlukları aşabilmek adına müşterilerimiz hızlıca harekete geçti. Örneğin; klinisyenler, hızlı temizlikle veya plastik bir kılıfla enfeksiyonun yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilecek ve doğrudan hastanın yatağının yanında kullanılabilen ultrason ve mobil X-ray gibi küçük ve taşınabilir teşhis cihazlarını devreye alıyorlar. Sağlık çalışanları bunun yanı sıra, enfekte hastalar arasında öncelik kararını saniyeler içinde verebilmek için yapay zeka destekli ultrason cihazları kullanıyorlar.  

Salgının ilk zamanlarında, uzak ya da yeni açılan hastanelerdeki Çinli klinisyenler, komplikasyonları erken teşhis etmelerine yardımcı olmak üzere CT tarama cihazı sağlanması çağrısında bulundular. Mühendislerimiz bu ihtiyacı karşılamak adına, geleneksel CT tarayıcılarıyla aynı kalitede görüntü elde edebilen ve kurulumu kolay bir modüler makine olan CT-in-a-box’ı hızlıca geliştirdi. Fransa’daki GE Sağlık ekipleri, oradaki tecrübelerimizden yola çıkarak, acilen ihtiyaç duyulan ek görüntüleme özelliğine benzer bir çözüm geliştirdi ve özellikle COVID-19 hastalarına bakan klinisyenlerin ihtiyaçlarına uyarladı. Fransa’daki ilk CT-in-a-box’ı, Créteil’deki Henri-Mondor AP-HP Üniversite Hastanesi’nde rekor sürede kurduk.

Zorunlu olmayan prosedürlerin ertelenmesi ve yoğun bakımın ön plana alınması sonucunda sağlık sistemlerinde önemli finansal etkiler görülmeye başlandı.. İngiltere Halk Sağlığı verilerine göre, İngiltere’deki kalp hastalarının acil servislere günlük başvuru sayısı, Mart ayından bu yana %40’ın üzerinde düşüş gösterdi. Çoğu kişi ne pahasına olursa olsun hastanelerden uzak duruyor ve COVID-19 geçtikten sonra hastanelere insan akını olması ve ciddi boyutlara ulaşılması bekleniyor. Ekibimiz, kriz sonrası kapasiteyi verimli şekilde oluşturabilmeleri ve üretkenliği artırabilmelerini sağlamak adına hastane yönetimleriyle yakından çalışıyor.

Pandemi geçtiğinde sağlık endüstrisi bugünden çok farklı bir görünüm alacak ve deneyimlerimiz sayesinde daha güçlü hale gelecek. COVID-19, yeni bir dijital altyapıyı hızlıca inşa etme, ölçeklendirme ve bu altyapıya yatırım yapma ihtiyacının altını çizdi. Bazı kilit parçalar halihazırda mevcut. COVID-19 salgını sırasında, Mural Sanal Bakım çözümümüzü Microsoft Azure ile buluşturduk. Bu, bir klinisyenin ventilatör ile solunumu sağlanan çok sayıda hastayı aynı anda uzaktan gözlemleyebilmesini sağlıyor ve hastane tarafından belirlenen parametrelere dayanarak kötüye gitme riski olan hastaların tespit edilmesine yardımcı oluyor. Bu uzaktan gözlem olanağı, klinisyenlerin COVID-19’a maruz kalma durumunu azaltırken koruyucu kişisel ekipmanları da muhafaza ediyor. 

Yapay zeka tabanlı teknolojilerden yararlanan hastaneler, COVID-19 pandemisinin en yoğun zamanlarında kritik kaynaklar hakkında en güncel verileri ve bilgileri paylaşabiliyor.Oregon’daki hastanelerden 64’ü (eyaletteki yatak sayısının yaklaşık %90’ı); yoğun bakım üniteleri, ventilatörler ve negatif basınç yatakları gibi hayat kurtaran kaynakları üst düzeye çıkarmak amacıyla geçtiğimiz haftalarda güçlerini birleştirdi ve GE Healthcare’in Klinik Komuta Merkezi (Clinical Command Center) teknolojisi üzerine kurulu bir sistemi denedi. Eyalette bulunan hastane ağlarındaki veri akışlarından günlük iki milyon veri toplayan yazılım, verileri üç dakikada bir olmak üzere günde 480 defa güncelleyerek yeni bir veri yığını elde edilmesine olanak tanıyor. 

Hayatımızın mücadelesini veriyoruz. Aynı savaş zamanlarında olduğu gibi, bu mücadeleden de geleceğe bırakabileceğimiz derslerle çıkacağız. Bunlardan biri halihazırda netleşti: Sağlık hizmetleri için veri, analitik, yapay zeka ve bağlanabilirlik daha merkezi hale gelecek. GE Sağlık ailesi için bunun anlamı, sağlık çalışanlarının en iyi şekilde bakım hizmetlerini sürdürmelerine izin veren yenilikçi teknolojiler geliştirerek, akıllı sağlık hizmetlerini geliştirme yoluna ilerlemek demektir.  

Kieran P. Murphy, GE Sağlık Başkan ve CEO’su. 

Yorumlar