Sadece Elektriğe Meraklıydı, Şu An Geleceğin Güç Şebekelerini Yaratıyor!

10 Eylül 2018

GE Enerji Akıllı Şebeke Çözümleri bölümünde teknoloji geliştiren Vera Silva, Portekiz’in küçük Vale de Cambra kasabasında küçükken geçirdiği sıcak yazları ve sıcaktan eriyen dondurmalarını çok iyi hatırlıyor. 1970’lerin sonuna gelindiğinde ve Silva yaklaşık 6 yaşındayken, kasabadaki yerel baraj elektrik üretmeye başladı ve dondurması da artık erimemeye başladı.

Aslında bu yenilik kasabadaki hayatları değiştirdiği gibi bir yandan da küçük bir kızın merakını ateşledi. Silva elektriğin nasıl üretildiğini ve nasıl iletildiğini kendince düşünmeye başladı. Bu merakı ise 12 yaşındayken büyükbabasıyla birlikte hidroelektrik santraline ziyarete gitmesini sağladı.

Gerçekten de Silva’nın bu özgün merakı, onun elektrik ve elektronik alanında doktora yapmış bir mühendis olma yolundaki ilk çıkış kıvılcımını ateşledi. Küçük kız artık başka bir unvana da sahip: “Ailenin ilk mühendisi!” Silva, alanında 4 kitap ve 40’ın üzerinde bilimsel makaleye imza atarken; yenilenebilir enerjiyi güç sistemine entegre etme konusundaki katkılarından dolayı da üç ödül kazandı. Kendisi şu an GE Akıllı Şebeke Çözümleri’nde önde gelen bir teknoloji sorumlusu ve 17 ülkede 3.600 mühendisin ekip lideri.

Silva, geleceğin şebeke çözümlerine ışık tutmak için harcadığı zamanı, dünyanın en büyük güç aktarımı toplantısı olan Paris’teki CIGRE konferansında da paylaşıyor ve diyor ki: “Geleceğin sistemlerinde evlerimizde enerji üretimini artıracağız. Evlerimizin çatılarından güneş enerjisi üreteceğiz ve bu sistem mahallelerimizde kolayca yönetilebilecek. Bu tür çözümler hayatları iyileştirmeye yeni başlıyor olsa da, teknolojinin ilerlemesi ve daha ucuz hâle gelmesiyle birlikte çok daha fazla gelişme yaşanacak.”

Silva yenilenebilir enerjiyle ilgili ise: “Geleceğin şebekesi daha yeşil, daha sürdürülebilir ve daha esnek olacak. Gaz, kömür ve hidroelektrik gibi geleneksel enerji kaynaklarının yerine, rüzgâr ve güneş enerjisinin artışına şahit olacaksınız.”

Yenilenebilir enerjinin büyük mesafelerdeki transferiyle ilgili de Silva bir öngörüye sahip. Örneğin, Kuzey Denizi rüzgâr çiftliklerinden karaya kadar olan uzak bölgelere HVDC (yüksek voltajlı doğru akım) ile enerji taşınabiliyor. GE Akıllı Şebeke Çözümleri ise bu sistemi güvenli bir şekilde işletebilmek için yeni “elektrikli süper yollar” tasarlıyor. Alternatif akım (AC) uzun mesafeler boyunca nakliye gücünü sağlayan en dominant yöntem iken, artık doğru akım (DC) çok daha uzun mesafelerde üç kat daha fazla enerjiyi verimli bir şekilde transfer edebiliyor. Silva: “HDVC’yi bağlamak, A’yı B’ye bir boru gibi bağlamaktan çok daha fazlası. Bu teknoloji, sistemi gerçekten destekleyebilecek ve stabilize etmeye katkıda bulunacak. Ayrıca tüm bu gelişmeler maliyet açısından da olumlu yansıyacağı gibi, piller ve esnek talep gibi diğer alanlarda da bir dizi teknolojiyi beraberinde getirecek.”

Silva hava muhalefetleri ve siber güvenlik gibi riskleri de vurguluyor: “Fırtına, aşırı ısı gibi iklim olayları yaşanır ve sistem çökerse, sistemi tekrar çevrimiçi hâle getirmek için yeni teknikler geliştirmeye ihtiyacımız olabilir. Bu dijital sistem büyüdükçe, hâliyle şebeke dışındaki fiziksel tehditler de genişliyor.” Özetle Silva’nın vurguladığı ana konu, gelecekteki şebekelerin şu ana oranla daha akıllı olması. Bu da sistemle ilgili kararların gerçek zamanlı olarak verilebilmesi ve daha esnek olması anlamına geliyor. Tüm bu dijital sistemler sanal altyapı kaynaklı olduğu için, fiziksel güvenliğimiz kadar dijital güvenliğe dikkat etmek de Silva’nın değindiği önemli bir konu.

Bir zamanlar ailesinin buzdolabını neden dışarıya taşıdığına anlam veremeyen bir kız için gelecek parlak görünüyor. Silva: “Elektrik artık herkesin kabul ettiği bir şey ama ona sahip olamamanın nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorum.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.