Rüzgara Yön Veren Kadınlar

22 Mart 2021

Kadınlar, hayatımızın her alanına yön veriyor. Kimisi bir yönetici olarak iş yerine, kimisi bir anne olarak ailesine, kimleri ise rüzgara yön veriyor. LM Wind Power, bu yılki Kadınlar Günü’nde diğer kadınlara ilham olması için bir etkinlik düzenledi ve katılımcı olarak kendi bünyesinde çalışan kadınları bu söyleşiye davet etti. Söyleşi, Bergama Fabrika Müdürü Emre Kahya ve Manufacturing Executive Torben Molby’nin açılış konuşması ile başlarken; moderatörlüğü İSG Müdürü Burcu Tatar üstlendi. Yasemin Özgüler, Serap Karakaya ve Deniz Çulha, kendi yaşam hikayelerini anlattılar ve bir kadın olarak gerek iş hayatında gerekse özel hayatlarında ne gibi durumlarla karşı karşıya kaldıklarından bahsettiler.

Özgüler, Karakaya ve Çulha, LM Wind Power Bergama Fabrikası’ndan çıkıp tüm dünyada rüzgara yön veren kanatların üretiminde çalışan 190 kadından yalnızca üçü. Deniz Çulha, 14 yıllık malzeme ve kaynak mühendisi, 12 yıldır ise GE bünyesinde çalışıyor. İlk rol modelinin, kendisi henüz 8 yaşındayken Muğla’ya atanan bir kadın vali olduğunu söylüyor. “O yaşlarda buna şahitolmak , kadınların her işte çalışabileceği fikrini hafızama kazıdı.” diyen Çulha, annesinin doktor olması yönündeki ısrarlarını reddedip kendi yolunu çizdi. Metalurji, Malzeme ve Kaynak Mühendisliği okudu ve erkeklere biçilen rolleri layığı ile yerine getirdi. Bugüne kadar hayatta karşısına çıkan tüm zorlukları fırsata çeviren Çulha, kadın ile erkeğin aslında eşit olduğunu fakat toplum içinde eşit muamele görmediklerini söylüyor.

Yasemin Özgüler ise Post Molding Montaj Operatörü olarak görev almanın yanı sıra millioryantring sporcusu . hem bir kadın çalışan olarak rüzgara hem de profesyonel bir sporcu olarak kendi yaşamına yön veriyor. Özgüler, kadının hayatta karşılaştığı zorluklarla ilgili kendi yaşamından şöyle bir örnek veriyor: “Ailem okumamı desteklemedi, ama öğretmenlerimin desteği ile okuluma devam ettim. Dahası üniveristeyi sporcu bursumla okudum. LM Fabrikasında bölümümde tek bayan olarak çalışmaya başladım. Önceleri bu işin benim için zor olabileceği düşünülse de şimdi tüm görevleri eksiksiz paylaşabiliyorum.

Serap Karakaya ise Molding Operatörü. Çalışma hayatındaki 13 yıllık aradan sonra yeniden GE bünyesine katıldı. Kadınların günümüzde hala tam olarak özgür olmadığını düşündüğünü belirten Karakaya,LM fabrikasına başvuru yaparken eşinin desteklemediğini hatta “yapamazsın” dediğini belirtiyor. Ancak Serap 18 aydır LM bünyesinde çalışıyor ve “Çalışan bir kadın olarak iki kızına örnek olmaktan çok mutluyum” derken gözleri parlıyor. .
GE Türkiye, tüm fabrikalarında ve iş kollarında kadına istihdam sağlamaya ve kadın erkek eşitliğini ön planda tutmaya devam ediyor. Daha çok kadının istediği işte çalışması ve yalnızca rüzgara değil geleceğe yön vermesi dileğiyle…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.