Rüzgâra Âşık Bir Kadın Rüzgâr Mühendisi #NedenOlmasın?

30 Ekim 2018

GE, 2020 yılına geldiğimizde 20.000 kadın çalışana ulaşmayı ve bu sayede şirkette çalışan kadınlarla erkeklerin oranını eşitlemeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda GE Türkiye, daha fazla kadının teknik rollerde çalışabilmesi için BinYaprak ile işbirliği içerisinde, GE’nin kadın mühendislerinin ilham verici hikâyelerini paylaşıyor. Kıdemli Rüzgâr Analiz Mühendisi Duygu Büyükyıldız Gül, kendini yenilenebilir enerjiye adamış bir makine mühendisi. GE rüzgâr türbinlerinin her bir proje özelinde yerleşimlerinin yapılması, sahanın enerji üretimlerinin hesaplanması ve oluşacak rüzgâr yüklerinin belirlenerek teknik uygunluk verilmesi kapsamında hem mühendislik departmanına bağlı çalışıyor, hem de satış ekibine ve müşterilere teknik destek veriyor.  Bu kapsamda mühendislik yolunda yaptığı tercihlerini ve kariyer adımlarını paylaşıyor.

Duygu’nun hikâyesi 1987’de İstanbul’da başlıyor. Babası, amcası, kardeşi ve kuzenleri mühendis olan Duygu’nun mühendis olmak istemesi, ailesini çok da şaşırtmıyor. Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okurken son sene Macaristan’da yaptığı Erasmus değişim programı, onun kariyerinin en önemli dönüm noktası oluyor. Macaristan’daki okulunu bölüm birincisi olarak bitirdiği için okulu tarafından GE’ye önerilen Duygu, GE Enerji’de staja davet ediliyor. Stajı bitince Türkiye’ye dönen Duygu yaptığı araştırmalar ve okuduğu makalelerden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü’nde yüksek lisansa başlamaya karar veriyor. Ve Duygu artık ne üzerine çalışacağından çok emin oluyor; Yenilenebilir Enerji.

Yenilenebilir enerji günümüzde herkesin aşina olduğu bir konu. Herkesin rüzgâr türbininin neye benzediğine ya da güneş panellerinin ne işe yaradığına dair az da olsa fikrinin olduğu yıllardayız. Ancak Duygu’nun bu yolu seçtiği yıllarda durum bu kadar parlak değildi. Bunun üstüne bir de tez konusu olarak seçtiği, “Rüzgâr Enerjisi Destekli Pompaj Biriktirmeli Hidroelektrik Santraller”  hakkında dünyada sadece birkaç örnek vardı.

Hibrit Teknolojiler ve Enerji Depolama Sistemleri hakkında çalışan Türkiye’deki sayılı mühendislerden olan Duygu, bu özelliği ile diğer meslektaşlarının önüne geçti. Kendi alanında değerli bir mühendis olması sayesinde hiçbir zaman kadın mühendis gibi görülmedi. Kariyerine EDF Energies Nouvelles‘in Türkiye’deki hissedarı olan Polat Enerji’de başlayan Duygu, daha sonra Aksa Enerji’de görev aldı. Staj yaptığı günlerden beri istediği GE’de ise 1,5 yıldır çalışıyor.

Duygu, rüzgâr türbinlerine aşkla bağlı. Hatta kendisiyle aynı sektörde çalışan eşinden evlenme teklifini bir rüzgâr türbininin önünde almış. Duygu’nun eski iş yerindeyken geliştirdiği bir projenin önlisans ihalesi o ayrıldıktan sonra yapılmış. İhale sonuçları duyurulduğunda ise oldukça hoş bir sürprizle karşılaşmış;  Rüzgar Santrali’nin adı Duygu RES.

Aile konusunda şanslı olduğunu, ancak herkesin bu şansa sahip olmadığının da farkında olduğunu söyleyen Duygu, bu durumdaki insanların da kendilerini yalnız hissetmemeleri gerektiğini düşünüyor. GE Women’s Network’ün (Kadın Çalışan Ağı) de bir parçası olan Duygu, türbin nereye kurulursa daha fazla enerji üretir sorusuna cevap aramanın dışında hem şirket içindeki kadınlar için farkındalık eğitimleri, hem de küçük yaştaki kız öğrencilerin teknik rollere sahip meslekleri seçmeleri için bilgilendirici projeler üzerine de çalışıyor.

Başarılı olmanın önündeki tek engelin insanın kendisi olduğuna inanan Duygu, çok çalışmanın kadınların önündeki tüm zorlukları yıkıp geçeceğini söylüyor.

Duygu sözlerini tamamlarken tüm kadınlara şunu hatırlatıyor: Ben yaparsam sen de yaparsın!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.