Rüzgâr Sadece “Tatlı, Tatlı” Esmez

6 Eylül 2017

Rüzgâr, yenilenebilir enerji alanında zaten kendini kanıtlamış bir güç. Küresel Enerji Konseyi dünya üzerindeki rüzgâr enerjisi çiftliklerinin toplam üretim kapasitesinin 487 GW’a karşılık 393 GW’la nükleer santralleri geride bıraktığını ölçümledi.

Rüzgârdan elde edilen enerjinin en verimli şekilde üretilebilmesi için çalışan ve rüzgâr türbini kanatları üreten LM Wind Power, ürettiği kanatlar üzerinde gerçekten zorlayıcı rüzgârlı hava koşullarını simüle eden acımasız testler gerçekleştiriyor.

GE’nin web serisi “In The Wild”ın yeni bölümünde Alie Ward, GE’nin Nisan ayında bünyesine kattığı ve İzmir, Bergama’da da tesisleri bulunan LM Wind Power’ın Danimarka’daki test merkezindeydi. Burada 180 metreye varan dev rüzgâr türbini kanatlarının sınırlarının nasıl zorlandığına ve 100 yılda bir gerçekleşen dev tayfunlara bu kanatların nasıl dayanacak şekilde tasarlandığına tanıklık etti. Ancak yine de bu kadar titizlikle tasarlanan kanatların rüzgâra karşı oluşturduğu direnci sadece uzaktan izlemek yeterli değil. Bu nedenle Alie Ward, test merkezindeki rüzgâr tüneline kendi de girerek rüzgarın gerçek gücünü bir görmek istedi.

Bu deneyimin nasıl sonuçlandığını görmek istemez misiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.