Rüzgâr İş Birliğinden Yana

18 Nisan 2017

GE, Borusan EnBW Enerji, Fina Enerji ve Özgül Holding, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki en büyük rüzgâr projesi YEKA kapsamında ortak rüzgâr santrali kurulumu, işletimi ve finansmanı konusunda iş birliği yapmak için mutabakat anlaşması imzaladı. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyüne katkı sağlaması beklenen rüzgâr YEKA projesinde şirketler, finansman ve proje için ön hazırlık çalışmalarına başlayacak.

YEKA Projesi, Türkiye’nin enerji portföyünü çeşitlendirmesi ve yenilenebilir enerji alanındaki hedeflere ulaşılması açısından oldukça önemli bir proje. Yaklaşık 70 yıldır 2.000’den fazla çalışanıyla Türkiye’de yatırımlarına ve iş birliklerine devam eden GE ise rüzgâr enerjisi alanında oldukça deneyimli ve bu deneyim, benzer projelerle birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırabilir. Aynı zamanda GE, Borusan EnBW Enerji, Fina Enerji ve Özgül Holding iş birliği, ekipman ve finansman desteği konularında birbirini tamamlayan bir nitelik gösterirken; güçlü bir mali yapı ve bilgi birikimi kuvvetli bir ekip ortaya çıktı.

Rüzgâr enerjisi ekipman ve çözümleri Türkiye’de 23 santralde kullanılan GE’nin Türkiye’deki rüzgâr enerjisi kurulu gücündeki payı 1 GW’ın üzerinde. Tamamlanacak olan projelerle GE’nin kurulu rüzgâr enerji gücü 1.2 GW’a çıkacak. Konsorsiyumun ortaklarından Fina Enerji’nin toplam 305 MW kapasiteye sahip sekiz adet rüzgâr santrali faaliyette bulunuyor. Şirket dört yeni rüzgâr enerjisi santrali üzerinde çalışmakta olup, 24 ay içerisinde toplam 200 MW kapasiteyi devreye almayı planlıyor.

Konsorsiyumun bir diğer ortağı Borusan EnBW Enerji de faaliyette olan yedi adet rüzgâr enerji santrali ve bu alandaki yatırımları ile öne çıkıyor. Ürün portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan Borusan EnBW Enerji’nin 406 MW’lık toplam kurulu gücünün 349 MW’ını rüzgâr enerjisi oluşturuyor.

Enerji şirketlerine, enerji projeleri geliştirme, proje yönetimi, mühendislik çözümleri ve enerji portföy yönetimi hizmetleri sunan Özgül Holding de bugüne kadar 10 rüzgâr enerji projesinde anahtar teslim çözümler sundu ve proje yönetimi konusunda halen çözümler sunmaya devam ediyor.

Yorumlar

  1. Yenilenebilir enerji kaynaklardan rüzgar enerjisi potansiyeli açısından ülkemiz oldukca zengin. Karbon salınımının engellenmesi için daha fazla yatırım yapılması iyi olur. Göçmen kuşlarının göç yolları üzerindeki sulak alanlarımızın, aynı zamanda bunları barınma ve üreme alanları olması nedeniyle sulak alanlarının korunmasına katkılarınızı bekleriz. Bu hususta destek verebilirim. Kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.