Rüzgar Hız Değişiminden Etkilenmeyen Türbin: GE 2.5-120

10 Haziran 2015

tumblr_inline_no7824ebT91qzgziy_540

Denizciler, rüzgarın kimi zaman ne kadar kararsız esebileceğini bildiklerinden onunla baş edebilmek için yelkenlerini türlü yöntemlerle geliştirdi…

Tıpkı denizciler gibi GE’de rüzgar türbinleri tasarlayan mühendisler de yavaş esen rüzgardan etkilenmeyecek verimli rüzgar enerji santralleri oluşturmak için akıllı türbinler inşa etti.

tumblr_inline_no7836ohjW1qzgziy_540

Dünyanın en büyük rüzgar türbinleri

Geçen yıl Almanya’da Rehborn yakınlarındaki enerji santraline böyle akıllı bir teknolojiye sahip 14 adet GE 2.5-120 Rüzgar Türbini kuruldu.

Rehborn yakınlarındaki bu santral dünyadaki en büyük rüzgar türbinlerinin bulunduğu enerji santrallerinden biri. Yükseklikleri neredeyse 140 metre uzunluğunda olan bu türbinler Eiffel Kulesi’nin yarısına eşit.

Sensörlerle donatılmış olan rüzgar türbinleri %25 daha verimli çalışıyor ve diğer modellerle karşılaştırıldığında %15 daha fazla elektrik üretebiliyor.

tumblr_inline_no783w4p0W1qzgziy_540

Dönme dolap büyüklüğündeki dev çarklar

Yaklaşık 140 metrelik rüzgar türbinlerinin yapımı sırasında tasarımcılar birçok zorlukla karşılaştı. Örneğin her bir rüzgar türbinin çarkı Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olarak bilinen London Eye’a eşit, yani o kadar büyük ki çarkların bir parçası 198 metredeyken bir diğeri 25 kat aşağıda kalıyor ve her parça rüzgarın farklı hızda çarpmalarına maruz kalıyor. Bu sorun için tasarımcılardan oluşan ekip çark dönerken parçaların yükselme açısını değiştirerek yaratıcı bir çözüm geliştirdi. Tıpkı bir yelkenlinin yelkeni gibi değişen açı, rüzgar çok kuvvetli esmese bile türbinin rüzgarı daha etkin kullanabilmesini sağlıyor.

Rehborn’da bulunun enerji santralinin sahip olduğu teknoloji sayesinde rüzgar türbinleri yavaş esen rüzgar ile bile Almanya’da bulunan 30.000 eve yetecek kadar enerji üretebiliyor.

Akıllı türbinler birbirleriyle iletişim kurabiliyor

Türbinler aynı zamanda veriler konusunda da oldukça yetenekli. Çarkların içinde bulunan 120’den fazla sensör sayesinde her saniye veri noktalarından onbinlerce veri topluyor. Bu verileri dünya genelinde 25.000’den fazla rüzgar türbini ile iletişim halinde olan ve 4.000 GB bilgi depolayabilen bir veritabanına iletiyor. GE bu verileri analiz etmek için güçlü ve güvenilir algoritmalar kullanıyor.

Endüstriyel internet sayesinde GE, bütün enerji santrallerini bir araya getiriyor ve türbinlerin birbirlerine sinyaller göndererek iletişim kurmasını sağlıyor.

Ülkemizde de enerji üreticisi İÇDAŞ’ın BİGA Rüzgar Enerji Santrali’ndeki benzer bir model olan 19 adet akıllı GE 3.2-103 rüzgar türbini, endüstriyel internetin gücünden rüzgar değişkenliğinin yönetimi konusunda faydalanarak sorunsuz ve öngörülebilir enerji akışı sağlayacak.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.