Rüzgar Enerjisi Daha Akıllı Hale Geliyor

24 Aralık 2014

Yeni akıllı rüzgar türbinleri, rüzgarın enerjisinin geleceğini değiştiriyor.

wind1
Rüzgar enerjisinin küresel enerji üretimine katkısının 2050 yılına kadar %18’e ulaşması bekleniyor (2013’te %2.9). Endüstriyel şirketler gelecek için “akıllı” türbinler tasarlıyor ve bu yeni modellere çok gelişmiş piller ve very analitik yazılımları gibi donanımlar ekleniyor.

wind2

Enerji depolama, rüzgar dalgalanmaları sırasında rüzgar türbininin rüzgar üretimini düzenler. GE gibi üretici firmalar, rüzgar türbinlerini yeni teknolojilerle geliştiriyor. Örneğin, GE 2,75-120 model rüzgar türbinini opsiyonel olarak entegre enerji depolama sistemi ile birlikte üretti.

wind3

Depolama ile yazılımı birleştirmek, bir rüzgar türbininin verimliliğin yüksek seviyelere ulaşmasını sağlar. Günümüzde piyasadaki çözümler, rüzgar hızını tahmin etme süresi, rüzgar dalgalanmaları sırasında enerji depolama vb. gibi değişiklik gösterir.

wind4

GE’nin, 2,75-120 modeli gibi bir akıllı türbin, saniyede binlerce veri noktasının analizini yapar. Performansını optimize etmek için, GE’nin yazılım platformu, gerçek zamanlı olarak tork veya hız gibi parametreleri ayarlayarak türbin veri setlerini inceler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.