Robot ve İnsan İş Birliği Yeni Bir Üretim Dalgası Yaratacak

23 Mart 2017

50 yıl önce GE mühendisi ve robotik öncüsü Ralph Mosher Detroit’teki Otomotiv Mühendisliği Kongresi’ne çığır açan bir tez sundu: “İnsan ve makine tek birleşik sistem gibi işleyecek şekilde simbiyotik olarak bir araya getirilebilir. İnsanın uyarlanabilir refleks kontrolü doğrudan bir mekanizmaya aktarılarak makinenin insanın doğal bir uzantısı gibi hareket etmesi sağlanabilir. Daha önemlisi insana zararlı ortamlar makineyi etkileyemez.”

Mosher 1.500 pound kaldırabilen güçlü bir dış iskelet yapmayı başardı – adına da Hardiman dedi – ancak bu insan makine kombinasyonu geleceğe dair bir görüntü olarak kaldı, uygulanabilir bir ürüne dönüşemedi. Şimdiye kadar…

GE, zor noktalarda iş yapabilen çevik robotlara ikinci bir bakış atıyor. Geçen sene GE Ventures, Sarcos Robotics’e, tehlikeli olan işler için yenilikçi robotlar üreten bir şirkete yatırım yaptı. “İnsanın yerini alan değil, insanı güçlendiren robotiklere odaklanıyoruz.” diyor Sarcos’un kurucularından olan Başkanı Fraser Smith.

Sarcos Kürsü Başkanı ve CEO’su Ben Wolff ise “Bunlar montaj hattı robotları da değil.” diyor ve mühendislerinin, beklenmedik ortamlarda anlamlı işler yapabilecek çevik robotlar ürettiğini belirtiyor. Mosher’in vizyonunu tekrar ederek makinelerin yeni ortamlarda yol alabildiğini ve sahip oldukları çok iyi motor kontrollerin objeleri aynı bizim kollarımızla yaptığımız gibi -eğer o kadar ağır kaldırabilseydik- hareket ettirdiğini söylüyor.

Bu makinelerden biri, uzaktan kumanda edilen Sarcos Guardian S yılan robotu, bir nükleer santraldeki veya petrol tankındaki buhar borularının içine girerek inceleyebiliyor. Yani bir insanı 80 fitlik bir duvardan iple aşağı petrol tankına sarkıtarak duvarlara baktırmak yerine robot gönderilebiliyor.

4,25 fit boyunda, 10 pound ağırlığında akülü robot tankın dik yüzeylerine tırmanabiliyor, kamera, ses ve kızılötesi ile tarayarak elde ettiği verileri kablosuz olarak bakım ekibine gönderebiliyor. “Robotun önünün tamamı sensörler için bir alan.” diyor Wolff. “Bir sorun bulduğunda insanlar tam o noktaya gidebiliyor. Bunun verimliliği artıracağına ve işçilerin tehlikeli alanlara daha az maruz kalmasını sağlayacağına inanıyoruz.GE Oil & Gas şu an pazarda olan yılan robotu kullanmayı düşünen iş kollarından biri.

Sarcos’un portfolyosunda daha büyük robotlar da var. Mesela Guardian GT mobil bir platform üzerine oturtulmuş, iki kolu da 500’er pound kaldırabilen bir robot. Şirket ayrıca kullanıcıların uzun bir süre boyunca aralıksız olarak 200 pound kaldırabilmesini sağlayan dış iskeletler de üretiyor. Bu şunun için önemli: ABD’de her yıl milyonlarca insan işte ağır şeyler kaldırdıkları için sakatlanıyor.

300’den fazla patente sahip olan Sarcos 1980’lerde Utah Üniversitesi’nin yan şirketi olarak kuruldu. Kurulduğundan beri DARPA’dan en çok fon alan şirketlerden biri oldu. GE’nin yanı sıra, yatırımcıları arasında Microsoft, Schlumberger, Caterpillar gibi şirketler de var. Fakat şirketin işinin bitmesine daha çok var. Wolff, Smith ve mühendisleri şimdi makinelerini makine öğrenimi ile donatıyor. “İnsanların makinelere kendi başlarına merdiven çıkabilmeleri gibi basit işleri yapmayı öğretmelerinde bir fırsat görüyoruz.” diyor Wolff.

35 yıldır robot üreten Smith mühendisliğe “her şeyi parçalarına ayıran bir çocuk” olarak başlamış. Duyduğu günden itibaren Mosher’in Hardiman’inin büyüsüne kapılmış. “O zamandan beri her şey evrimleşti, yine de ne sistem ama!” diyor.

Şimdi kendininkini yapma şansı var.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.