Rio 2016 İçin Zirveye Ulaşan Performans

4 Ağustos 2016

Olimpiyat Oyunları’na yönelik hazırlıkların; hem sporcular, hem de ev sahibi şehirler olmak üzere iki taraflı gerçekleştiğini düşünün. Her iki taraf da, dünya çapında izleyici karşısına çıktığında inanılmaz ölçülerde talep görüyor. Oyunlar süresince her iki tarafta da işlerin yolunda gitmesi gerekiyor.

Flamengo Park

Olimpiyat Oyunları ile ilgili hayallerini gerçekleştirecek olan sporcularda heyecan doruktayken; dünya standartlarında, birinci sınıf bir altyapı oluşturulması ve bu altyapıyla, şehrin böylesine büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapacak düzeye getirilmesi gerekiyor. Yüz binlerce sporcu ve taraftar yola çıkıyor; yeni spor tesislerinin ve konaklama yerlerinin tümünün ise enerji üretimi ve dağıtımı, tesislerin ve açık alanların aydınlatılması, su arıtımı ve ulaşım gibi konularda bu yoğun insan trafiğine cevap verecek kadar iyi nitelikte hizmet ve olanak sunması gerekiyor. Adeta koca bir ordu halinde gelen yayın ekipleri ise, dünya çapındaki 5 milyarı aşkın taraftarla müsabakaları paylaşmalarını sağlayacak olan Uluslararası Basın Merkezi’ni (IBC) çalışır kılmak ve yayınlarını asla kesintiye uğratmayacak güçte elektrik olmasını talep ediyor.

Olimpiyat Oyunları’nın uluslararası ortağı GE, oyunlara Güney Amerika’da ev sahipliği yapacak ilk şehir olan Rio de Janeiro için 170’den fazla altyapı projesiyle katkıda bulundu. GE’nin Olimpiyat ve Spor Pazarlama Direktörü Chris Katsuleres “Şehrin oyunları güzel bir hoş geldin ile karşılayacak hale getirilmesi, GE’nin iş portföyü için biçilmiş kaftandır” diyor. Bu vesileyle de GE’nin düzenlediği büyük etkinliklerden bahsediyor: “Ek enerji kapasitesi, stadyumlar için aydınlatma, mekânlar için enerji yönetim sistemleri, sporcular için sağlık hizmetleri…

GE’nin Olimpiyat Oyunları’nın uluslararası ortağı olduğu 2005 yılından bu yana GE’nin Olimpiyat sponsorluğu kapsamında çalışan Katsuleres, 2006’da Torino ile devam eden süreç ve sonrasında da çalışmalarını sürdürdü. “Olimpiyat Oyunları, mükemmellik ve performansla ilgilidir ve bu da, GE’nin marka değerleriyle örtüşür niteliktedir” diyor Katsuleres.

GE’nin Rio 2016 için sağladığı, şirketin en yeni dijital-endüstriyel teknolojilerinin yer aldığı kritik altyapı katkılarının boyutuna bakıldığında, GE Store için muhteşem bir platform ortaya çıkıyor. Bu platformda GE’nin iş kolları, birbirlerine yenilikçi çözümler sunmak adına teknolojilerini ve fikirlerini paylaşıyor. GE Store’un dönüştürülmüş endüstri uygulamalarına örnek olarak, GE Havacılık’ın aeroderivatif gaz türbinlerinde kullanılan jet motoru teknolojileri verilebilir. GE Sağlık’ın gelişmiş tıbbi görüntüleme teknolojilerinden BT taramaları artık kaya numunelerini analiz etmek için GE Petrol ve Gaz, LEAP motor kanatlarını müdahalesiz olarak incelemek için ise GE Havacılık tarafından kullanılıyor. Bunun gibi birçok endüstriyel uygulamada da GE Store örnekleri mevcut. Enerji iş kolu, çeşitli saha incelemesi uygulamaları için adapte dijital röntgenler kullanıyor ve esasen tıp alanında kullanım için geliştirilen ultrason teknolojisinden artık sahada ve fabrika ortamında kullanılan ultrasonik hata tespit ekipmanı da faydalanıyor. Tüm bunlar; GE’ye bağlı iş kollarında çalışan 3600 bilim insanının ve mühendisin yeni nesil teknolojileri kazandırmak için çaba gösterdiği (biri Rio’da bulunan) 9 GE Küresel Araştırma Merkezi’nin desteğiyle, akıllı teknolojilerin iş kolları arasında nasıl paylaşıldığının birer örneği niteliğinde.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda teknolojiler ve çözümlerle oyunlara katkıda bulunan sekiz farklı iş kolunun bulunduğunu belirten Katsuleres, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Brezilyalı spor takımlarının dijital-performans yönetimi için Rio’daki Küresel Araştırma Merkezimizdeki araştırmalardan da faydalanıyoruz. GE Store’un misyonu da tam da bu değil mi zaten?” diyor.

Oyunlar sırasında GE’nin Rio projelerinde çalışacak olan 100’ü aşkın GE Brezilya teknik ve hizmet personeline, projenin en güç kısımlarında destek olmak üzere uluslararası uzmanlar katılacak. 5 Ağustos’ta düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları Açılış Töreni için her şeyin yerli yerinde ve zamanında hazır ve çalışır olması adına planlama, üretim, teslim, kurulum ve devreye alma aşamalarında çok sayıda kişi görev aldı. Katsuleres şunları dile getirdi: “Bu proje, GE Brezilya’nın da ötesine geçmektedir. Çin, Polonya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Macaristan ve Brezilya olmak üzere, dünyanın dört bir köşesinden ürünlerimiz var. Rio’da yaptıklarımıza bakarsanız, GE’nin kapsamı ve GE Store’un hayata geçişi arasındaki bağlantıyı da görebilirsiniz.

Kendisi bu Oyunlarla imza atılan ortaklığın dünya çapındaki 180 ülkede bulunan GE çalışanına da yansıdığını belirtiyor: “Bu proje, sadece bir sponsorluktan ibaret değil. Çalışanlarımız, Oyunların gerçekleştirilmesi ve ev sahibi şehirlerin çözümlerimizi Oyunlarda uygulaması adına GE’nin çok büyük katkılar sağladığının farkında.

Katsuleres, GE’nin Oyunları desteklediği birtakım kilit alanlara değinerek GE Raporlarından, yerel spor federasyonu için yüksek teknoloji eğitim programından ve şirketin Rio je Janeiro’daki miras niteliğindeki katkılarından söz ediyor.

Rio2

 

Enerji Bağlantıları

Uluslararası Yayın Merkezi, (IBC) spor karşılaşmalarının herhangi birine ev sahipliği yapmayacak olsa bile Oyunlar sırasında belki de en kritik öneme sahip altyapılardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu binada dünyaya yayın akışı sağlamak üzere çalışan 5000 üretim personeli görev alıyor. IBC gücünü, GE’nin enerji yönetim ve dağıtım ekipmanından alacak. Ayrıca IOC’nin uyguladığı enerji yedekleme stratejisinde de kritik bir rol oynuyoruz; şebekelerden alınan birincil güçte herhangi bir arızanın meydana gelmesi durumunda devreye girecek şekilde yedek enerji sağlıyoruz.

IBC de dâhil olmak üzere Rio’daki her bir mekânda devreye alınacak olan 3000 UPS [Kesintisiz Güç Kaynağı] gücünde tek ve üç aşamalı sistemlerimiz var. Düşük voltajlı panellerden anahtarlama tesislerine kadar geniş bir yelpazeye yayılan elektrik dağıtım ekipmanlarımız ve 65 güç trafomuz bulunuyor. Bunun yanında şehrin tamamı için ek elektrik üretimi gerekeceğinden, burada hayata geçirdiğimiz iki büyük elektrik projemiz de mevcut. Bu doğrultuda Rio’da elektrik ve enerji alanının tamamında çeşitli seviyelerde varlık gösteriyoruz.

Rio7

 

Aydınlatma Çözümleri

Stadyumların ve arenaların aydınlatılmasındaki en büyük güçlük, Olimpiyat Oyunları’nın yayımlanması için gereken standartlardır. Oyunlardaki işbirliğimizin bir parçası olarak, yayın kuruluşu olan ortaklara dağıtım için küresel bir akış sağlayan Olimpiyat Yayın Hizmetleriyle yakın çalışmalar sürdürdük. Çok katı standartlar söz konusuydu; bu gereklilikleri karşılamak üzere kapalı arenalar ve açık alanlar için aydınlatma çözümleri sunmamız gerekliydi.

Geleneksel aydınlatma çözümlerinden daha fazla enerji verimliliği sağlayan LED çözümlerine geçiş yapmaya odaklı, şehir genelinde kullanılacak aydınlatma kapsamında birçok proje geliştirdik. Bu kapsamındaki en büyük iki projemiz, iş merkezlerinin bulunduğu bölge olan Lapa ve Flamengo Park’ında gerçekleşti.

 

Gelişmiş Tıbbi Görüntüleme

“Poliklinik, sporcuların erişebileceği en yakın teknoloji bağlantısını sunuyor. Burası, Rio’ya seyahat edecek olan 10 bin sporcuya yönelik bir tıbbi hizmetler tesisidir. MR’dan ultrasona ve dijital röntgene kadar uzanan tam kapsamlı diagnostik görüntüleme modalitelerimizi sunuyoruz. Bu teknolojiler, GE Sağlık’ın diagnostik dijital görüntüleme çözümleriyle bir araya gelerek dünyanın en iyi sporcuları için mümkün olan en iyi sağlık hizmetinin sunulmasını sağlıyor. Bu sporcular, bütün ömürleri boyunca ülkelerini Olimpiyat Oyunları’nda temsil etmek uğruna antrenman yaptı. Yaralanmalar, sporun bir parçasıdır. Bu tür olaylar gerçekleştiğinde sağlık uzmanlarının durumu en iyi şekilde değerlendirebilmeleri ve sporcuyu oyunlara kusursuz bir şekilde geri döndürmeleri için gereken diagnostik görüntüleme araçlarını sağlıyor olacağız ki böylece sporcular, müsabakalara devam edebilsin ve hayatları boyunca kurdukları hayalleri gerçekleştirebilsin.

Rio4

 

Elektronik Tıbbi Kayıtlar

“Ekipman sağlamamızın yanı sıra Rio’da ilk defa olmak üzere GE’nin elektronik tıbbi kayıt sistemi Centricity Practice Solution çözümünü hayata geçiriyor olacağız. Eskiden sporcular Poliklinik’e geldiklerinde bir sürü basılı form doldurarak sağlıklarıyla ilgili geçmişlerine yönelik soruları en iyi şekilde yanıtlamaya çalışırdı. Küresel sporun zirvesinde olup da basılı tıbbi kayıtlar kullanmak bizim için pek uygun değildi! Artık bir sporcu Poliklinik’e geldiğinde, akreditasyon taramasından geçerek gerekli bilgileri alabilecek ve Poliklinik’te yer alan tüm bilgisayar ünitelerinden erişilebilecek şekilde bir tıbbi kayıt oluşturabilecek. Buradan diagnostik görüntüleme modaliteleri için bağlantılar kurulabilecek ve söz konusu sporcuya özel tüm bilgiler ve veriler, Poliklinik’te bulunan tüm sağlık uzmanları tarafından erişilebilecek olan tek bir tıbbi kayıtta tutulacaktır. Şimdiye kadar nasıl işlediğine bakıldığında çarpıcı bir dönüşümle karşı karşıyayız.

Rio3.jpg

 

Dijital Performans Yönetimi

GE, ev sahibi ülkelerin her birinde ulusal spor federasyonlarından biri için sponsorluk sağlıyor. Bu şekilde orada bulunan sporcularla bağlantı kurabiliyor ve onları destekleyebiliyoruz. Rio için ise Brezilya Kano/Kayak Federasyonu ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Kendileri, teknolojiden yola çıkarak birlikte neler yapabileceğimizi görmek istedi. Bu doğrultuda, takımın performans direktörü ve antrenörleri ile birlikte çalışarak, GE’nin Rio’daki Küresel Araştırma Merkezi’ndeki veri bilimcilerin sunduğu verilere dayalı bir ortaklık kurduk. Onlar için dünya standartlarında, birinci sınıf bir veri kayıt ve analiz sistemi geliştirdik. Antrenörlerin sporcuların idman sürecine yönelik tüm verilere gerçek zamanlı erişimi bulunuyor. Sporcuların hızlarını ve biyometrik verilerini izleyebiliyorlar ve sporcuların performansında yarım saniye bile ilerleme kaydedebilmek için önceden gerçekleşen idmanlarla ve rakipleriyle buradaki verileri karşılaştırabiliyorlar. Bu tür bir sporda teknede birinci ve dördüncü arasında yer alacakları belirlemede rol oynayabilir. Bu, GE’nin sporcu performansıyla bağlantılı bir projede hayat bulan dijital endüstriyel teknolojileri ve veri analizi becerilerine yönelik güzel bir örnektir.

 

Rio de Janeiro İçin Miras Niteliğinde Kazanımlar

Geçtiğimiz yıllar boyunca düzenlenen oyunlara ev sahipliği yapan birçok şehir için etkinliklere dahil olan topluluklara neler sunabileceğimize odaklandık. Rio için ise Belediye Başkanı Eduardo Paes ile şehrin spesifik ihtiyaçları üzerinde görüşmeler yapmaya yıllar öncesinden başladık. Kendisi bizi belediyenin çatısı altında faaliyet gösteren hastaneler için yapabileceklerimiz konusunda yönlendirdi. Bunun nedeni, temel olarak hizmetlere yeterli düzeyde erişimi olmayan ve modern teknolojilerden yararlanamayan topluluklara hizmet sağlamalarıydı. Belediyenin çatısı altında faaliyet gösteren en büyük hastane olan, Rio’nun merkezindeki Souza Aguiar hastanesinin yöneticisiyle iletişime geçtik ve sahip oldukları diagnostik görüntüleme ekipmanlarının çoğunun 20 yıldan eski olduğunu ya da sadece analog teknoloji içerdiğini tespit ettik. Spesifik ihtiyaçları tespit etmek adına hastane ile el ele verdik ve çok çeşitli diagnostik görüntüleme ekipmanı bağışladık. Bu, daha çok hastanın daha hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ve örneğin hasta operasyonlarındaki verimin %30 oranında yükselmesi anlamına geliyor. Bu sayede buradaki halk, uzun yıllar boyunca sürecek faydalar elde edecek.

Miras niteliğindeki ikinci projemiz, Flamengo Park ve Lapa bölgesindeki aydınlatma projemizdir. Bu iki kamu alanını GE’nin LED projektörlü ışıklandırma çözümleriyle yeniden aydınlığa kavuşturduk. Bu, çok daha fazla enerji verimliliği sağlayan ve dolayısıyla şehrin işleyişi açısından daha ekonomik bir çözümdür. Ailelerin gece saatlerinde parkta vakit geçirebilmesi için daha güvenli bir ortam sağlıyor. Üstelik şehir için uzaktan yönetim sistemlerine yönelik ek avantajlar ve sürekli tasarruf sunuyor. Bunlar, şehir için de uzun vadeli çözümlerdir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.