Predix Platformunu Türkiye’de Geliştiren Mühendislerimizle Tanışın!

16 Ekim 2015

GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışan mühendisimiz Doruk Eke, GE’nin endüstriyel internetle bulut hizmetleri sektörüne giriş yaptığı Predix Platformu’nun havacılık sektörüne getirilerini anlatıyor.

Bugün hepimiz cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi cihazlar vasıtasıyla internete bağlanıyoruz. İnterneti alışveriş yapmak, şubelere gitmeden bankacılık işlemlerimizi halletmek, konser bileti satın almak gibi hayatımızın bir çok alanında kullanıyoruz. Hatta Android ve IOS platformlarında geliştirilen uygulamalar sayesinde, yakınımızdaki nöbetçi eczaneleri öğrenebiliyor, yol durumunu kontrol edebiliyoruz.

Bu tarz uygulamların sahip olduğunuz ya da çalıştığınız elektrik santrali ya da hastanede kullanılan makineleri için de olduğunu hayal edin…

4. Sanayi Devrimi olarak görülen Endüstriyel İnternet çevremizde gördüğümüz cihazların internete bağlanarak birbirleriyle ve insanlarla iletişim kurmasıdır. Bu iletişim sonucu toplanan verilerin ortak bir platformda doğru şekilde işlenerek insan hayatını kolaylaştırmak ise odak noktası.

Şu an tarım sektöründe sulama sistemleri otomatik olarak çalışıyor. Ancak mevcut sistem yağmur yağdığında da sulama işlemlerine devam ediyor. Yazılım eklentisi olmayan sistemler ve makineler maalesef yağmurda sulama yapılmaması gerektiğini bilip aksiyon alacak kadar akıllı değil.

Ancak endüstriyel internet ile makinelerin artık akıllı hale gelerek tasarruflar sağlaması, çevreye zararı azaltması mümkün. Uzmanlar, 50 yıl sonra içme suyunun önemli bir ölçüde azalacağını vurgularken, yağmur yağarken sulama yapılması sizce de yanlış değil mi?

Untitled

Türkiye, GE’nin 1000 kişilik yazılım ekibinin bir parçası

GE’nin Endüstriyel İnternet için geliştirdiği bir yazılım platformu olan Predix için San Ramon’da bu konuyla ilgili araştırma geliştirme faaliyetlerinde bulunan 1000 kişilik tecrübeli mühendislerimiz bulunuyor. Ancak büyük bir gururla paylaşmak isteriz ki Türkiye Teknoloji Merkezi’nde de yaklaşık 40 kişilik bir yazılım ekibi, bu platform için uygulamalar geliştiriyor.

Örneğin, sadece Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve Havacılık sektöründe uçak motorlarını test ederken önemli ölçüde zaman kazandıran bir uygulama ülkemizde yer alan bu merkezde üretildi. Türk mühendislerimizin çalışmaları bizlere gurur veriyor…

GE Endüstriyel İnternet konusunda tüm dünyaya bir yazılım platformu sunuyor.

Predix, GE’ nin Endüstriyel İnternet çözümlerinin yanısıra isteyen firmaların yazılımlarını koyabilecekleri ve de kullanıcıların kolaylıkla yararlanabileceği bir platform. Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışan Lider Mühendisimiz Doruk Eke, merkezdeki çalışmaları ve Endüstriyel İnternetin bir deyişle Nesnelerin İnterneti’nin neler sağlayacağını günümüz örnekleri ile anlatıyor.

Siz de sohbetimize katılmak ister misiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.