Predix Cloud, Endüstriyel İnternet ve Tüketici İnterneti

15 Eylül 2015

Bugün 7 milyardan fazla insan her gün terabaytlarca veri üretiyor. Facebook’unuzdan tweet’lerinize, mailinizden banka hesaplarınıza, fotoğraf, video ve müziklerinize kadar her gün binlerce milyonlarca bit veriyi her birimiz tek başımıza üretiyoruz. Şimdi bir de endüstriyel bir makinedeki yüzlerce sensörün her saniyede ürettiği veriyi hayal edin. Şöyle bir örnek verelim: Twitter 1 günde gönderilerin hepsinin toplam 80 GB veri üretirken, uçuş sırasında tek bir uçak motoru 500 GB veri üretiyor. Dünyada her 2 saniyede bir GE motoruna sahip bir uçağın havalandığını düşünecek olursak sadece havacılık endüstrisi için GE teknolojilerinden üretilen bilginin büyüklüğünü hesaplayabilirsiniz.

predix_ucak

2014 itibariyle dünyada internet kullanan 5 milyar kişisel cihaz bulunuyor. Aynı rakam internete bağlı makineler içinse 20 milyar. Sayıları her gün artan bu “akıllı” makinelerin 2020 yılında 50 milyarı bulması bekleniyor. Bu da, 2019 yılında 80 eksaabayt verinin üretilecek olması demek! 80 eksabayt, 80 artı 18 tane sıfır bayta karşılık geliyor… Endüstriyel internetin ürettiği veri miktarı, tüketici internetinin ürettiği verinin 2 katı hızında artıyor.

ezgif-3421422914-kucuk

İşte Predix Cloud tam da bunca makine tarafından oluşturulacak veri çeşitliliği, hacmi ve süratiyle baş etmek için geliştirildi. Predix Cloud, aynı cep telefonlarımızdaki iOS ve Andrid platformları gibi bir veri platformu. Tabii, bunlardan çok daha gelişmişi.ezgif-1976753036-kucuk

Predix ile binlerce rüzgar türbini, gaz türbini, MR makinesi, uçak motoru, lokomotif, hidroelektrik santrali, hava alanı ve hatta elektrik dağıtım merkezinin gerçek zamanlı ve anlık olarak birbiriyle haberleşebilecek. Bu işin sadece bir kısmı. Aynı zamanda bir uygulama platformu olan Predix’e özel olarak geliştirilen uygulamalarla bunca dağınık, kimi zaman eksik, çoğunlukla ise aynı dilden olmayan veri sistematikleştirilebilecek ve analiz edilebilecek.

tumblr_munxhvOcuo1qk4ealo4_r2_500

2016 yılında yazılım geliştiricilere açılacak olan Predix Cloud, endüstriyel internet için bağlanabilirlik, tahmin edilebilirlik, veri gizliliği ve güvenliği garanti ediyor. Birlikte çalışan rüzgar türbinleri rüzgardan, güneş panelleri güneşten daha verimli istifade ediyor.

tumblr_inline_nd4xqi4LWP1qzgziy

Enerji üretimi, madencilik, sağlık, enerji dağıtımı, ulaşım, akıllı şehirler… Predix Cloud endüstriyel internetin daha büyük bir kısmını kapsadıkça hayatımızda hissedilebilir farklar yaratacak.

GE Predix Pazarlama ve Strateji Müdürü Samta Bansal’ın tüketici interneti, endüstriyel internet ve Predix Cloud’u anlattığı sunumunu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.