Predix: Bulutların Üzerinden Endüstriye

13 Aralık 2016

GE’nin endüstriyel internet için bulut platformu olan Predix, başka şirketlerin kullanımına açılalı bir yıl oluyor. Bütün bu zaman boyunca yazılım mühendisleri Predix için farklı endüstriyel uygulamalar yazdı. Predix sayesinde birçok şirket uçaklardan, trenlerden, güç santrallerinden ve diğer teknolojilerden veri topladı ve bütün veriler analiz edilmek üzere bulutta birikti. Örneğin, dünyanın en büyük asansör üreticilerinden biri olan Schindler Group, Predix’i asansör ve yürüyen merdivenlerinin elektrik kullanımını düşürmek için kullandı.

Predix1-1

San Francisco’da gerçekleşen Minds + Machines etkinliğinde GE, Predix’in yeni bir özelliği olan Predix Edge’i sundu. Bu sayede yeni sistem, veri analizini direkt olarak veri topladığı makinanın üzerinde yaparak çok daha kısa sürede analiz sonucunu makinanın işleyişine uygulayıp verimlilik için çok daha hızlı bir refleks gösterebilecek. Üstelik bu sistem bir rüzgâr türbinine, yani dev bir yapıya ya da bir drone üzerine, yani küçücük bir makinaya da kurulabilecek. Aslına bakılırsa Predix Edge’in ilk uygulaması da tam olarak bu olacak. Sistemin kurulacağı bir drone ekibi, Endüstriyel İnternet’in gücüyle GE’nin rüzgâr türbinlerini sürekli ve otomatik olarak denetliyor olacak.

Benzer örnekleri ilerleyen zamanlarda birçok farklı endüstride görmek mümkün olacak. Mesela Schindler Group, asansör ve yürüyen merdivenlerinin elektriği daha verimli kullanabilmesi için bütün bu makinalara küçük bilgisayarlar kurarak bu makinaları kendi kendilerini optimize eden sistemlere dönüştürebilir. Üstelik bunu aynı anda birçok uygulamayı kullanarak gerçekleştirmesi de mümkün çünkü Predix kullanıcıları artık tek bir makine üzerinde 100 uygulama kullanabiliyor.

Predix2-1

Dijital Sanayi dönüşümü dünyanın beklediğinden daha hızlı gerçekleşiyor. Predix şimdiden 19.000 uygulama geliştiriciyi kendi çevresinde toplayarak Dijital Sanayi için tek başına bir ekosistem yarattı bile… Bunun yanı sıra GE’nin iş birlikleri ile birlikte bu ekosistem çok daha geniş bir hale geliyor. Dijital Sanayi uygulamaları ve çözümlerinde GE; Accenture, AT&T, Capgemini, Cisco, Deloitte Digital, Infosys, Intel, Genpact, SoftBank, Softtek, TCS, Vodafone ve Wipro gibi dünya devleri ile partnerlik yapıyor. Bu sayede Predix için her geçtiğimiz gün endüstrileri daha da verimli hale getirecek uygulamalar üretilmesi sağlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.