Predix: Bulutların Üzerinde Üretim

23 Kasım 2016

Dijital Endüstri, üretim ve tedarik zincirinde müthiş fırsatlarla birlikte bütün ekonomiyi etkileyecek değişimleri de beraberinde getiriyor. GE’nin geliştirdiği Endüstriyel Bulut platformu Predix; fabrikaları akıllı hale getirerek ve maliyetini düşürerek, yeni çağın avantajlarını tabana yayıyor.

CvT_YhdWgAAU0Jt

21’inci yüzyılın teknolojileri ekonomilerde sektörler arası sınırları buharlaştırdı. Yapay zekâ uygulamaları, mobil teknolojiler, Endüstriyel İnternet, 3 boyutlu yazıcılar, robotlar, büyük veri uygulamaları ve farklı fonksiyonlara sahip sensörler sayesinde her türlü alanda ürün ve hizmet sunabilmek mümkün hale geldi. Artık günümüz girişimlerini, klasik iktisadın “hizmet-imalat”, “geleneksel-teknolojik” ayrımları ya da “Enerji, ulaşım, sağlık, vb” sektörel uzmanlaşmalar ile tanımlamak yeterli değil. Örneğin 125 yıllık sanayi devi GE’nin yıllık cirosunun 6 milyar doları yazılım üretiminden kaynaklanıyor. Enerji, ulaşım ve sağlık alanında bütün değer zincirine yönelik çözümler sunan GE’nin biri Türkiye’de olmak üzere dünya çapındaki teknoloji merkezleri ve araştırma geliştirme laboratuvarlarının sunduğu teknoloji çözümleri, GE’yi bir teknoloji devi haline getirdi.

Bulut bilişim tüketici dünyasında inanılmaz yeniliklere yol açtı. GE, Predix Cloud ile endüstri dünyasına yeni bir hizmet ve performans seviyesi getiriyor. Daha dijital bir hastane daha iyi ve hızlı sağlık hizmeti anlamına geliyor. Daha dijital bir üretim tesisi, ürünlerin daha hızlı üretilmesine, daha dijital bir petrol şirketi ise daha iyi varlık yönetimi ve her kuyuda daha yüksek üretkenliğe işaret ediyor. Müşterilerimiz ile iş birliği içinde işletmelerini dönüştürecek ihtiyaca özgü çözümler geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.

Jeffrey Immelt, General Electric CEO’su

Dünyanın İlk Endüstriyel İnternet Platformu

GE’nin binden fazla bilim insanı ve mühendisinin geliştirdiği teknolojik çözümlerin son halkası, Predix Cloud platformu oldu. Şubat ayında tam anlamıyla faaliyete geçen Predix, dünyanın ilk endüstriyel internet platformu. Bu platform üreticilere üretim araçlarının her türlü verisini toplama, bulut bilgisayarlarda saklama, bu verileri analiz etme ve yenilikçi çözümler geliştirme imkânı sunuyor. GE’nin yazılım mühendisleri Predix platformunda, havacılık, enerji, demiryolu taşımacılığı ve sağlık alanına yönelik yüzlerce yazılım üretti ve üretmeye devam ediyor. Ancak platform bu sektörlerle sınırlı değil. Predix platformunu kullananlar, GE’nin güvenli veri transferi ve bulut depolama sistemlerini kullandıktan sonra büyük veri analizlerini yapabilen veya bu analiz sonuçlarına erişimi kolaylaştıran aplikasyonlar geliştirebiliyor. Bu açıdan bakıldığında Predix Cloud, “Endüstriyel İnternetin Android veya iOS işletim sistemi” işlevini üstleniyor. Endüstriyel internet uygulamaları pazarı henüz emekleme aşamasında. Ancak bu pazar büyük gelecek vaat ediyor. Tahminlere göre 2020 yılında 50 milyar makine endüstriyel internetle birbirine bağlı olacak. GE’nin “Sanayinin Zamanı” raporuna göre, endüstriyel internet uygulama pazarının 2025’te tüketici internetinin iki misline ulaşması bekleniyor. Sadece önümüzdeki sene 20 bin yazılımcının Predix üzerinde uygulama geliştirmesi öngörülüyor.

Predix Cloud ile neler yapılabilir?

– Bir petrol rafinerisinin, bir enerji santralinin, bir otomotiv ya da beyaz eşya fabrikasının veya bir doğalgaz boru hattının “Dijital İkizi” çıkarılabilir.

– Dijital ikizden tüm süreçler gerçek zamanlı olarak takip edilebilir.

– Üretim süreçlerindeki muhtemel arızalar, “henüz oluşmadan” tahmin edilip müdahale edilebilir.

– Üretim süreçleri tedarikçilerden, çevreden ve müşterilerden gelen veriye dayanarak gerçek zamanlı olarak optimize edilebilir.

CITIA-Predix-post-TWITTER

Predix, kullanıcılara değer zincirlerine hâkim olma konusunda büyük fırsatlar sunarken, dünyada “Sanayi 4.0”, “Akıllı fabrika”, “4. Sanayi Devrimi” gibi çeşitli adlarla anılan endüstride dijital dönüşümün eksik halkası olan standartlaşma yönünde önemli bir teklif olarak ortaya çıkıyor. Endüstriyel İnternet uygulamaları, 3 boyutlu yazıcılar, robotlar, bulut bilgisayarlar, büyük veri ve gelişmiş yapay zekânın yön verdiği bu yeni üretim biçimine geçiş konusunda devletler, sanayi birlikleri ve diğer inisiyatifler büyük çaba sarf ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.