Poseidon’un Kuzey Denizi’ndeki Gözcüleri!

1 Ekim 2018

Fransa’nın Saint-Nazaire kentindeki GE’nin rüzgâr türbini fabrikasının arkasındaki devasa otopark bir zamanlar Star Wars evreninden fırlamış gibi bir görüntü oluşturuyordu. AT-AT’ler tarafından işgal edilmiş gibi görünen alan aslında 10 metre yüksekliğindeki kırmızı-gri renkteki devasa rüzgâr türbini makine daireleri ile diziliydi. Bu dev yapılar, Star Wars evrenindeki görevlerinden farklı olarak GE’nin Haliade deniz tipi rüzgâr türbinlerinin jeneratörlerini ve diğer parçalarını koruyorlar.

Bu devasa makinelerin 66 tanesi görev için oradan ayrıldı. Eğer onların nerede olduğunu merak ediyorsanız, Borkum adasının kumlu plajlarının 35 kilometre açığında Almanya’nın en büyük açık deniz rüzgâr santrali Merkür’de, Kuzey Denizi’nin 100 metre yukarısındalar. Ancak biraz değiştiler çünkü her birinde 150 metre çapında ve 6 megavat enerji üretme kapasitesine sahip bir rotor var. GE, bu dev yapıların sonuncusunun kurulumunu ise 14 Eylül’de tamamladı.

400 megavat güç üretmesi beklenen Merkür Açık Deniz Rüzgâr Santrali aktif hale geldiğinde yılda 1.750 gigavat enerji üretecek. Bu da Almanya’daki 500.000 evin elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji ile çözmek demek. Almanya’nın amacı 2030 yılında ülkenin enerji ihtiyacının %65’ini yenilenebilir enerji ile üretmek ve Merkür Açık Deniz Rüzgâr Santrali de bu hedefin bir parçası.

Haliade 150-6MW türbinleri GE Yenilenebilir Enerji tarafından tasarlandı ve üretildi. Ancak bu türbinin kanatları başka bir GE şirketi olan Castellon Enerji tarafından İspanya’nın Castellon şehrinde üretildi.

Haliade 150-6MW türbini yeterince devasa olmasına rağmen GE ve LM Wind Power mühendisleri bir sonraki aşama için çalışıyor; Haliade-X 12MW! Tamamlandığında bu türbin dünyanın en büyük ve en güçlü rüzgâr türbini olacak. Sadece tek bir türbinin ürettiği enerji Avrupa’daki 16.000 evin tükettiği enerjiyi karşılayacak kapasitede! Haliade-X’in rekor kıran rotoru deniz tabanından 50 metre yukarıda çalışacak şekilde tasarlandı ve rotorun çapı 2 futbol sahasından daha uzun: tamı tamına 220 metre.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.